11 listopad

piątek, 11 listopada 2016 Bożena Kasprowicz, Małgorzata Bundyra Warańska, Maria Krasnosielska, P. Kubiak i E. Jeske kl. IIF Aktualności szkoły

Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2016 r. w Gimnazjum Jana Pawła II odbyła się uroczystość z okazji Dnia Niepodległości. Społeczność szkolna uczciła odzyskanie wolności po 123 latach niewoli. Wzięliśmy udział w prezentacji przygotowanej przez uczniów pod okiem pedagogów – pana Grzegorza Huszała oraz pana Marka Ogórkiewicza. Przedstawienie trwało ok. 45 min, a przygotowane było w sposób oryginalny i ciekawy.

Narratorzy przenieśli nas w świat wydarzeń, które składają się na historię naszego narodu. Zostaliśmy przeprowadzeni przez cały smutny okres zaborów oraz początków Rzeczpospolitej. Teksty czytane przy blasku świec, przeplatane były muzyką patriotyczną polskiego pochodzenia. Powstaliśmy z miejsc, aby wyrazić nasz szacunek dla Ojczyzny. W sali panowała atmosfera zadumy i melancholii. Chyba każdy z uczestników poczuł, co to patriotyzm.

Według nas Święto Niepodległości jest dniem, w którym wszyscy Polacy powinni na nowo przeżywać to, za co kiedyś walczyli nasi przodkowie i co odzyskali. Wzbudza to w każdym z nas poczucie jedności i przynależności do naszej ojczyzny. Co roku przeżywamy radość z odzyskania niepodległości, z gorzką świadomością brutalnie odebranych w tamtym czasie istnień.
Ta cudowna lekcja historii i patriotyzmu nauczyły nas także rozumieć słowa naszego Patrona:

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

W piątek 11 listopada w sucholeskim kościele parafialnym została odprawiona Msza św., w której uczestniczyły władze gminy oraz przedstawiciele naszej szkoły. Poczet sztandarowy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie swoją obecnością podkreślił wagę nabożeństwa za Ojczyznę.