28 grudzień

sobota, 28 grudnia 2019 Małgorzata Bundyra Warańska Aktualności szkoły

Czy Bóg podróżuje koleją ?

Sale pięknie przystrojone, w każdej migocząca choinka i prezenty pod nią; stoły zastawione domowymi, tradycyjnymi potrawami, śpiew kolęd, odświętnie ubrani, uśmiechnięci uczniowie i nauczyciele … a w auli na Dworcu Głównym Maryja z Józefem i Jezusek w … walizce.

Taka atmosfera panowała od rana w Szkole Podstawowej nr 2. Uczniowie punktualnie o 8.00 zostali zabrani … w podróż dzięki jasełkom bożonarodzeniowym. Wyjątkowa podróż pokazywała to, za czym przed świętami gna zwykle nasz pociąg: pieczenie ciast i przygotowywanie ton jedzenia; nerwy podczas zakupów w sklepach; szaleńcza gonitwa w poszukiwaniu prezentów; porządki w domach i mycie okien; nerwowa atmosfera; narzekanie na drożyznę … Okazuje się, że w ferworze tych wszystkich czynności zapominamy o drugim człowieku. Jasełka pokazały nam, jak ważna jest atmosfera rodzinna, a nie drogie prezenty; zainteresowanie rodziców dzieckiem, a nie ich nieustanna praca i rekompensata nieobecności częstymi upominkami; zatrzymanie się i zastanowienie nad sobą … W Boże Narodzenie zapominamy o Jezusku, który podczas jasełek musiał urodzić się … w walizce na Dworcu Głównym w Poznaniu.

Po refleksyjnym przedstawieniu, pięknie przygotowanym przez wielu uczniów pod okiem Pań Rudominy, Jabłuszewskiej oraz Rewers uczniowie udali się do swoich sal, gdzie wraz z wychowawcami złożyli sobie życzenia i zasiedli do wigilijnego stołu. Znaleziono tam czas nie tylko na otworzenie prezentów, ale przede wszystkim na piękne wspólne kolędowanie, a także na chwilę zadumy.

Najmłodsi mieli jeszcze okazję obejrzeć w CKiBP „Jasełka na wesoło” przygotowane przez emerytów z Biedruska.

Pamiętajmy nie tylko w święta, ale cały czas, że w każdym, napotkanym człowieku możemy spotkać samego Jezusa, bo on podróżuje – i to nie tylko koleją …