15 październik

sobota, 15 października 2016 Anna Małłek Aktualności szkoły

Kolejna wspólna lekcja historii

Już po raz siódmy uczniowie z Gymnasium Isernhagen byli gośćmi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie.

W tym roku przypada 25 rocznica rozpoczęcia polsko-niemieckiej współpracy młodzieży. Nasze gimnazjum ma spory udział w tych działaniach, gdyż od samego początku istnienia, czyli od 2002 roku, prowadzi coroczną wymianę uczniów w oparciu o umowę partnerską z niemiecką szkołą. Co roku odbywają się spotkania gimnazjalistów w Suchym Lesie albo w Isernhagen, od wielu lat z dofinansowaniem z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a w tym roku również ze wsparciem finansowym ze strony Sucholeskiego Towarzystwa Przyjaciół Europy.

Spotkanie poprzedzone było napisaniem projektu, którego autorem tym razem było sucholeskie gimnazjum. W programie pięciodniowego pobytu uczniów z Isernhagen (3-7 czerwca 2016 r.) znalazły się miejsca, które złożyły się na kolejną wspólną lekcję historii. Początki państwowości i chrześcijaństwa na terenie obecnej Wielkopolski, gimnazjaliści z Isernhagen poznali dzięki niemieckojęzycznej wersji audio-przewodnika, podczas zwiedzania Bramy Poznania ICHOT. O sekretach wypieku rogali świętomarcińskich, a także o lokalnych germanizmach dowiedzieli się w Rogalowym Muzeum Poznania.

Kolejnym punktem wspólnej lekcji historii był Wrocław i słynna Panorama Racławicka, gdzie uczniowie dowiedzieli się z kim walczyli Polacy pod Racławicami – również z komentarzem w niemieckiej wersji językowej.

Oboje nauczyciele opiekujący się grupą z Isernhagen, są historykami, więc na bieżąco uzupełniali tę lekcję dodatkowymi faktami z historii Polski. W rolę nauczycieli wcielili się także nasi uczniowie, którzy tłumaczyli niemieckim kolegom, jakie znaczenie miały Gniezno i Poznań w średniowieczu, jak przebiegały kolejne rozbiory Polski i dlaczego w gwarze naszego regionu jest tak wiele germanizmów.

Dodatkowym urozmaiceniem pobytu – już poza programem – były atrakcje, przygotowane przez rodziny goszczące oraz przez samych uczniów, dbających o to, aby ich niemieccy goście czuli się u nas jak najlepiej i aby zabrali ze sobą miłe wspomnienia.

Za rok w czerwcu spotkanie w Gymnasium Isernhagen.