24 maj

środa, 24 maja 2017 Anna Małłek Aktualności szkoły

Międzynarodowe spotkanie w ramach programu ERASMUS+

                                                                                                                                                           

Już po raz czwarty uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu, tym razem przygotowanym w dniach 7-13 maja br. przez niemiecką szkołę partnerską Ubbo-Emmius-Gymnasium w Leer.

Tytuł projektu: "Small businesses in European regions – step by step" zakłada wyposażenie uczniów w niezbędną wiedzę i umiejętności, konieczne do stworzenia własnego małego przedsiębiorstwa. Kolejny krok w tym projekcie polegał na napisaniu po angielsku biznes planu dla wymyślonego małego biznesu, który mógłby powstać w naszych lokalnych realiach gospodarczych. Ponad dwudziestu uczniów stworzyło takie biznes plany, a autorzy ośmiu najlepszych, pod opieką pani Ewy Trydeńskiej i pani Anny Floch, pojechali do Leer, aby tam zaprezentować swoje pomysły, porównać je z dokonaniami rówieśników ze szkół partnerskich z Niemiec, Szwecji i Włoch, a także aby doskonalić technikę pisania biznes planu.

Program spotkania zawierał indywidualne prezentacje, dyskusję, analizę SWOT oraz pracę w międzynarodowych grupach, prowadzącą do synergii pomiędzy małymi przedsiębiorstwami, zaplanowanymi przez uczniów z poszczególnych szkół partnerskich. Dodatkowym źródłem wiedzy były wykłady specjalistów - pana Siemsena i pana Kutschera, business consultants z Commerzbank Leer oraz pana Krebsa z Office for Economic Development, District of Leer.

Poza intensywnymi pracami projektowymi był też czas na wycieczkę do Bremen , a popołudnia spędzone z rodzinami goszczącymi lub z rówieśnikami z niemieckiego gimnazjum pozwoliły naszym uczniom poznać okolice Leer. Uczestniczyli oni również w kilku lekcjach, co dało im wyobrażenie o nauce w innej szkole, o jej atmosferze i sposobie organizacji życia szkolnego.

Po zakończeniu każdego międzynarodowego spotkania jego uczestnicy otrzymują certyfikaty Europass, potwierdzające szereg zdobytych umiejętności, ważnych dla ich dalszej edukacji.

 

 

Koordynator projektu

Anna Małłek