06 czerwiec

środa, 06 czerwca 2018 Bartłomiej Dymaczewski kl. IIID Aktualności szkoły

Niezwykła lekcja

5 czerwca 2018 r. w ramach zwieńczenia Projektu Auschwitz na lekcji języka polskiego w klasie III d odbyła się prezentacja filmu na temat więźniów obozu Mauthausen-Gusen.

Odwiedził nas ojciec jednego z uczniów, pan Maciej Młodziejowski, twórca dzieła. Przed projekcją wygłosił krótką prelekcję, która zapoznała nas z historią powstania filmu. Produkcja zawierała między innymi wspomnienia dziadka pana Macieja, Teodora Łagody oraz innych więźniów, którzy przeżyli koszmar obozu. Opowiadali oni o ciężkiej pracy w morderczych warunkach. Poza tym pojawiły się fragmenty nagrań historycznych, jak i zdjęcia z wizyty w Mauthausen. Wspomnienia były nagrane w roku 1998, natomiast filmy z wizyty w 2016. Teodor Łagoda zmarł w roku 2002. Nigdy nie opowiedział swoim dzieciom o obozie. Dopiero po 40 latach otworzył się przed wnukiem. Dzieło zostało stworzone na setną rocznicę jego urodzin.

Uczniowie z uwagą obejrzeli film. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni faktem, że obóz Mauthausen-Gusen był gorszy niż Auschwitz. Całość była tym bardziej poruszająca, że dotyczyła rodziny naszego kolegi. Lekcja była niewątpliwie wartościowym rozszerzeniem Projektu Auschwitz.