08 czerwiec

piątek, 08 czerwca 2018 Jakub Kaczmarek kl. VII A, Ewa Trydeńska Aktualności szkoły

Wycieczka do Bydgoszczy

22 maja 2018 r. klasy 7a i 7b pojechały na wycieczkę szkolną do Bydgoszczy. Na miejscu czekał już na nich przewodnik. Podczas 2-godzinnego spaceru po Starówce i jej okolicach uczniowie mogli dowiedzieć się miedzy innymi jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz i jakie są jej największe atrakcje. Przeszliśmy przez most na rzece Brdzie, gdzie zawieszona na linie balansuje rzeźba przedstawiająca postać mężczyzny - to "Przechodzący przez rzekę".

Zajrzeliśmy do Katedry św. Marcina i Mikołaja, odpoczęliśmy na Wyspie Młyńskiej, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg, gdzie na potrzeby III Rzeszy produkowano m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny. Uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się jak wyglądał proces produkcji nitrogliceryny i praca przymusowa w tych zakładach. W jednym z odwiedzanych przez nas budynków były podziemne tunele i pomieszczenia, w których produkowano proch strzelniczy, a w drugim, na czterech piętrach, pokazana była różnego typu broń oraz amunicja.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Mydła i Historii Brudu, w którym każdy miał okazję wykonać swoje glicerynowe mydło, wybrać jego kolor i zapach, a także dekoracyjne dodatki. Poznaliśmy też historię produkcji i stosowania mydła na świecie oraz obejrzeliśmy eksponaty związane z higieną.

W dobrych humorach wróciliśmy do Suchego Lasu.