11 listopad

piątek, 11 listopada 2022 Justyna Szkudlarska Aktualności szkoły

# CODEWEEK 22  czyli Europejski Tydzień Kodowania

 

„Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom”

 

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w 10 jubileuszowej edycji CodeWeek i dołączyła do sieci nauczycieli z całej Europy prowadzących inspirujące zajęcia z kodowania.

Głównym celem Europejskiego Tygodnia Kodowania jest promowanie kodowania, ale także wyjaśnianie i objaśnianie, na czym polega kodowanie oraz pokazywanie pomysłów na ich realizację.

Przez cały październik uczniowie z klas trzecich realizowali projekt „Zabawy z kodowaniem”. Korzystając ze szkolnych tabletów oraz odpowiednich aplikacji, mieli okazję programować  roboty  Dash i Dot. Początkowe zabawy z kodowaniem uczniowie rozpoczęli od podstawowego programu, jakim jest GO - służy on do zaprogramowania robotów do poruszania się oraz do zmiany ich wyglądu. Zajęcia te przyniosły uczniom dużo pozytywnych emocji, zwłaszcza gdy okazywało się, że roboty poruszają się zgodnie z wyznaczonym im zadaniem. Podczas kolejnych zajęć, uczniowie poznawali następne programy takie jak: PATH, WONDER, XYLO czy BLOCKLY. Dzięki Path roboty poruszały się zgodnie z wyznaczoną im trasą. Program Wonder umożliwia zastosowanie wyrzutni, dzięki której robot Dash może z łatwością rzucać piłeczkami, a dzięki odpowiedniemu zakodowaniu - potrafi nawet zatańczyć. Po zmianie programu na Xylo nasze roboty zamieniały się we wspaniałych muzyków grających na cymbałkach. Oczywiście wszystko zgodnie z kodem stworzonym przez uczniów. Najbardziej wymagającym programem okazało się Blockly. To właśnie tutaj uczniowie za pomocą specjalnych „bloków” tworzyli indywidualne kody i programy dla swoich robotów, uwzględniając dźwięk, światło, ruch.

W trakcie zajęć dzieci uczyły się, w jaki sposób „myśli” robot, czyli jak budowane są programy. Obsługując robota i formułując do niego komendy, uczyli się myślenia logicznego, kreatywnego oraz rozwiązywania problemów. Praca z robotami odbywała się w niewielkich grupach, dzięki czemu dzieci uczyły się współpracy i komunikacji, które to są kluczowymi kompetencjami.

Zajęcia z robotami były wykorzystywane również podczas zajęć z języka angielskiego, gdyż wszystkie polecenia kierowane do robotów oraz tworzenie kodów odbywa się w języku angielskim. Uczniowie mogli przekonać się w praktyce, jak ważna jest znajomość języka i jego zastosowanie w codziennym życiu.  

Ponadto okazuje się, że roboty Dash i Dot doskonale sprawdzają się podczas zajęć terapeutycznych. Roboty wzbudzają w dzieciach bardzo pozytywne emocje, dzięki czemu wzrasta zaufanie do otoczenia, co wpływa na budowanie pozytywnych relacji.  

10 ciekawostek na temat kodowania