14 październik

środa, 14 października 2015 Aleksandra Panek kl. IIIe Aktualności szkoły

Dzień Edukacji Narodowej


Czternasty października jest dla wszystkich ludzi związanych z oświatą czasem wyjątkowym. Jest to bowiem Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Świętują jednak nie tylko nauczyciele i ludzie związani z oświatą, ale przede wszystkim uczniowie.
W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie odbyła się z tej okazji wspaniała uroczystość. Na początku wspomniano o historycznym aspekcie tegoż święta. Upamiętnia ono rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku na wniosek króla Augusta Poniatowskiego. Celem tej reformy był jak największy rozwój szkolnictwa i wzrost poziomu wykształcenia Polaków. Najbardziej zasłużonymi, oficjalnymi członkami byli posłowie: Adam Kazimierz Czartoryski, Joachim Chreptowicz, Ignacy Potocki i Andrzej Zamoyski.
Na ceremonii nie mogło zabraknąć też obecności naszego Patrona, który tak bardzo wspierał oświatę i wierzył w siłę młodzieży. Wspólnie wysłuchaliśmy słów, które wypowiedział na jednym ze swoich przemówień skierowanych do młodych.
Po tym krótkim, ale jakże ważnym rysie historycznym, nastąpiła część artystyczna. Apel uświetniły różne występy. Talent wokalny zaprezentowały między innymi Zuza Szczepaniak i Marta Suchanek, nie obyło się też bez popisów gry na pianinie, gitarach czy też recytacji wierszy. Chór szkolny wykonał dobrze wszystkim znane „Hallelujah” Leonarda Cohena oraz piosenkę, która przypomniała nam, jak dużo, a zarazem jak niewiele czasu zostało do wakacji. Podczas uroczystości mogliśmy się też dowiedzieć, że nauczyciel to specjalny gatunek Homo Sapiens, o świetnym wzroku i słuchu, a na starość przyjmujący fazę nietoperza – wszystko widzący i wszystkiego się czepiający J. Na zakończenie uroczystości głos zabrała przewodnicząca Samorządu Szkolnego oraz Pan Dyrektor Jarosław Krajewski. Świętowaliśmy w miłej atmosferze. Wszyscy, którzy występowali na szkolnej scenie, zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Święty Jan Paweł II na spotkaniu z młodzieżą w Gdańsku wypowiedział następujące słowa : "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować". Abyśmy mogli dobrze te zadania wypełnić potrzebni jesteście nam Wy Nauczyciele. Nie jesteście bowiem tylko po to, aby nas męczyć. Pomagacie nam w problemach i staracie się nas jak najlepiej nas wszystkiego nauczyć. Wskazujecie nam jaką drogą powinniśmy podążać, aby na łożu śmierci móc z czystym sumieniem stwierdzić, że dobrze przeżyliśmy swoje życie.

Za to wszystko kochani Nauczyciele Wam bardzo dziękujemy.

Wszystkiego najlepszego!