10 maj

wtorek, 10 maja 2022 Anna Cichos Aktualności świetlicy

Zajęcia przyrodnicze z elementami hortiterapii - wnioski i obserwacje

Za nami 6 tygodni obserwacji: od nasionka do roślinki. Uczniowie w tym czasie bacznie obserwowali i podlewali kiełkujące rośliny. Założyli również hydroponiczną hodowle fasoli. Dzieci poznały cykl rozwojowy roślin, ich kolejne etapy wzrostu, dowiedzieli się, czego potrzebują rośliny do prawidłowego wzrostu. Część roślinek uczniowie mogli zabrać do domu, aby tam kontynuować eksperyment przyrodniczy i obserwacje.

Po 6 tygodniach obserwacji wykiełkowały: pomidorki, papryka, groszek, rukola, rzodkiewka, doczekaliśmy się też wzrostu ziemniaka. Niepowodzeniem zakończyła się próba wyhodowania cytryn z pestek oraz hodowla szczypiorku z cebuli. Prawdopodobnie rośliny te zostały przelane, co przyczyniło się do ich gnicia i zahamowania kiełkowania oraz wzrostu.

Dzieci mogły obserwować zjawisko fototropizmu - podążanie rośliny w stronę światła - charakterystyczne wygięcie się pędów roślin w stronę okna. Po obróceniu rośliny o 180 stopni w ciągu kilku godzinach pędy ponownie wygięły się w stronę okna - w kierunku padającego światła.

Na zdjęciach można zaobserwować:

  1. Wątłe, wydłużone i bladozielone pędy roślin oznaczają, że rośliny miały niedobór światła.  
  2. Liście tej samej rośliny mogą mieć różny kształt w poszczególnych etapie wzrostu.
  3. Liście różnych roślin różnią się kształtem (mogą być długie i wąskie, mogą mieć kształt serduszka), mogą być miękkie i gładkie oraz są takie pokryte „włoskami”.
  4. Przezroczyste pojemniki użyte podczas zajęć umożliwiają obserwację korzeni, czego wspaniałym, widocznym przykładem jest uprawa bulwy ziemniaka: po 2 tygodniach od zasadzenia bulwy wykształcił się silny i rozbudowany system korzeniowy, zanim jeszcze roślina zaczęła wypuszczać liście.

 

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie uczniom i wychowawcom klas Id oraz IIa.