21 maj

wtorek, 21 maja 2024 Monika Jabłuszewska, Justyna Rudomina Aktualności biblioteki

Biblioteka – miejsce na czasie

Za nami Tydzień Bibliotek 2024, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym roku biblioteczny tydzień przypadł nieco pechowo, ponieważ w szkołach podstawowych trwały egzaminy ósmoklasistów i nie było w szkole czytelników… Mimo to udało się nam starannie go zaplanować i przeprowadzić wszystkie zamierzone działania. A działo się naprawdę dużo!

W ramach Tygodnia Bibliotek przygotowałyśmy warsztaty, zajęcia i  zabawy. Przeprowadziłyśmy także szkolny etap Ogólnopolskich Wyborów Książek 2024.  Nasi uczniowie wzięli również udział w spotkaniach autorskich organizowanych przez CKiBP w Suchym Lesie.

Patronat nad naszym Tygodniem Bibliotek objęły Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (okręg wielkopolski) oraz poznański oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Patronatu medialnego udzielili nam Gazeta Sucholeska i Sucholeska Telewizja Internetowa. Dużą niespodzianką było zaproszenie do programu „Łączymy” w TVP3, gdzie razem z rzeczniczkami Biblioteki Raczyńskich oraz WBPiCAK opowiadałyśmy o działaniach bibliotek.

A oto małe podsumowanie:

Ogólnopolskie Wybory Książek

Tę wspaniałą akcję organizuje "Biblioteka w Szkole". W naszej szkole na ulubione tytuły głosowali wszyscy uczniowie – od pierwszych do ósmych klas. Głosy skrupulatnie policzyła grupa „Zaczytanych Wolontariuszy”, a wyniki przesłaliśmy je organizatorom. Miłym zaskoczeniem było dla nas to, że złożyliśmy nasze sprawozdanie jako pierwsi w Polsce!

Spotkajmy się (czasem na żywo)

Dzięki uprzejmości Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch spotkaniach autorskich: z panią Joanną Olech, pisarką książek dla dzieci i młodzieży, autorką popularnej i lubianej „Dynastii Miziołków” oraz panią Katarzyną Gacek, spod której pióra wyszły świetna seria „Supercepcja” i scenariusze filmowe (np. „W jak morderstwo”, „Czarny młyn”, „Za niebieskimi drzwiami”).

Oba spotkania niezmiernie podobały się młodym uczestnikom, którzy chętnie brali udział w zabawach, dyskusji i zadawali mnóstwo pytań.

Biblioteka na czasie. Literatura na czasie

Najważniejszym wydarzeniem naszego Tygodnia Bibliotek było wydarzenie: Biblioteka na czasie. Literatura na czasie. Wydarzenie obejmowało przygotowanie warsztatów, które łączyły trzy elementy: każdy dotyka literatury - różnego typu: wierszy, prozy, bestsellerów.... - bo biblioteka to oczywiście książki!; każdy próbuje pokazać w odmienny sposób, że do biblioteki wkradły się nowoczesność i kreatywność, a książka może wyglądać inaczej - przyjąć formę słuchowiska, animacji, papierowej harmonijki czy... czatu sms; każdy w jakiś sposób związany jest z czasem - w różnych znaczeniach.

  • Czas się zatrzymać (najlepiej w bibliotece!)

Na co dzień żyjemy w biegu i pędzie, stąd pomysł na warsztaty literacko-relaksacyjne. A które miejsce jest lepsze na wyciszenie jak nie biblioteka! Zajęcia z trzecioklasistami  poprowadziła nasza praktykantka Ula Rataj. Wiersz Danuty Wawiłow "Szybko" stał się punktem wyjścia do rozmowy o tym, dlaczego nie warto żyć w pośpiechu. Biblioteka na ten moment zmieniła swoje oblicze, na podłodze pojawiły się materace (ku zaskoczeniu wszystkich!), a całości dopełniły nastrojowe światło i  relaksacyjna muzyka. Pani Ula odczytała uczniom historię o skrzydlatej wróżce z książki Martyny Brody „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla (nieco) starszych dzieci”. Czas spędzony na warsztatach pozwolił uczniom na wyciszenie, zwolnienie i prawdziwy odpoczynek. Relaksacja był skuteczna, bo jedno z dzieci nawet zasnęło!

  • Wiersze na czacie (na czasie!)

Te zajęcia skierowaliśmy do naszych najstarszych czytelników, czyli ósmoklasistów. Nasi uczniowie, zaopatrzeni w smartfony z zainstalowanym messengerem otrzymali tekst wiersza Jana Brzechwy "Zegarek". Następnie dobrali się w pary i na czacie messengerowym prowadzili dialog, wykorzystując tekst wiersza. Ich zadaniem było także wprowadzenie do rozmowy emotikonów, pasujących do treści. W ten sposób nadali utworowi Brzechwy nowoczesną, przyjazną młodemu człowiekowi formę. Mimo że na zajęcia wybrałyśmy wiersz dla dzieci, dobrze się bawili i warsztaty ocenili bardzo pozytywnie.

  • Już czas (posłuchać)

Biblioteka szkolna to nie tylko książki pisane, ale oczywiście audiobooki. Tydzień Bibliotek był dobrą okazją, by spróbować swoich sił  i pokusić się o nagranie  słuchowiska z dziećmi. Wybrałyśmy jeden rozdział z kultowego "Mikołajka" R. Goscinnego i zaprosiłyśmy do współpracy piątoklasistów. Udało się, choć trzeba dodać, że nasz audiobook nie wyszedł idealnie.  Nagrywanie było dość utrudnione, dzieci się myliły,  przekręcały nazwiska, a z sąsiednich sal dobiegały niepożądane dźwięki. Ale tak właśnie wygląda rzeczywistość szkolna. Przetarłyśmy szlaki i niebawem znów spróbujemy. Najważniejszy komentarz? "Proszę pani, to najlepsza lekcja ever!". Nasz audiobook dostępny jest na YouTube i Spotify.

  • Czas na poezję (w harmonii)

Jednym z warsztatów, który zaproponowaliśmy uczniom w różnym wieku (od 10 do 15 lat) były zajęcia: Czas na poezję (w harmonii). Czytelnicy otrzymali pocięty na wersy tekst wiersza Witolda Zechentera "W bibliotece”. Następnie każdy wybrał sobie jedną linijkę i wykonał jej ilustrację-interpretację. W ten sposób powstało 17 kart (bo dodaliśmy jeszcze okładkę), które złożyliśmy w kolorowe leporello (rodzaj książki składanej w harmonijkę). Wyszło pięknie!

  • Liryka ożywiona (ponadczasowa)

Tydzień Bibliotek nie mógłby odbyć się bez naszej ukochanej animacji poklatkowej. Na zajęcia zaprosiłyśmy szóstoklasistki, które przygotowały rysunkowy film do wiersza Ludwika Jerzego Kerna "Dwa jeże". Głosów użyczyły absolwentka oraz dwie starsze czytelniczki.

  • Tytuły na czasie (zamknięte w kapsule)

Gdy tylko ogłoszono hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, wiedziałyśmy, że kapsuła czasu jest obowiązkowa! Od dawna o tym myślałyśmy, a teraz nadarzyła się po prostu świetna okazja.

Ósmoklasiści przygotowali miejsce na zakopanie kapsuły. Szóstoklasiści wykonali ją ze starego pudełka (recykling!) a także przepisali na karteczki tytuły największych książkowych hitów. Wspólnie udaliśmy się do przybibliotecznego ogrodu i schowaliśmy nasz skarb w ziemi, oznaczając miejsce donicą z kwiatami i stosowną tabliczką. Tego dnia towarzyszył nam z kamerą pan Hubert Sobalak z sucholeskiej telewizji, który uwiecznił nasze działania w pięknym materiale filmowym!

 

Bardzo spodobało nam się tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek : Biblioteka – miejsce na czasie. Lubimy takie pojemne znaczeniowo słowa, bo dają szerokie pole do popisu!  Myśl przyświecająca tegorocznym obchodom pozwoliła bowiem postrzegać bibliotekę zarówno jako miejsce, w którym czas się zatrzymał, jak i przestrzeń, gdzie teraźniejszość łączy się z przeszłością i przyszłością – w której wykorzystuje się  najnowsze technologie i ciągle podąża za trendami. Biblioteka na czasie to tradycyjna książka, ale także audiobooki, gry, interaktywne aplikacje, sztuczna inteligencja, podcasty. To wreszcie miejsce dla wszystkich: dzieciaków z edukacji wczesnoszkolnej, młodszych nastolatków, starszej młodzieży, absolwentów, pracowników szkoły, seniorów… dzieci polskich, ukraińskich czy przybyłych z innych stron świata, miejsce, w którym może się spotkać lokalna społeczność. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – i to zarówno pasjonującą lekturę, jak i zajęcie, które w interesujący sposób pozwoli mu popracować z książką. To miejsce dla każdego, w każdym czasie.