09 maj

czwartek, 09 maja 2024 Justyna Rudomina, Ula Rataj Aktualności biblioteki

Pisarka–Wiedźma–Wulkan pozytywnej energii –  spotkanie z Joanną Olech – artystką o wielu niezwykłych obliczach

W Dzień Bibliotekarza, czyli 8 maja dzięki uprzejmości Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie mieliśmy okazję spotkać się z Joanną Olech, pisarką książek dla dzieci i młodzieży, autorką popularnej i lubianej „Dynastii Miziołków”.

Powieściopisarka wciągnęła nas w świat swojej twórczości poprzez ciekawe zabawy i konkursy. Odbyły się wybory na Mistera Mizołka (wygrał Antek z kl. 4 A), poza tym mogliśmy odgadywać treść książki „Tarantula, Klops i Herkules” (wygrał Tymek z 4 E), układać zdania bez polskich znaków (co okazało się nie lada wyzwaniem!) oraz wymyślać historyjki o smokach. Okazało się też, że pani Joanna ma niezwykłe moce (sam nazwała siebie wiedźmą!) i potrafi przepowiadać przyszłość. Teraz już wiemy, że mamy wśród nas przyszłego operatora drona medycznego oraz wiceministrę edukacji. Pisarka przekonywała nas, że zawód, podobnie zresztą jak wiek, nie stoją na przeszkodzie, żeby zostać pisarzem. Wśród twórców literatury  są przedstawiciele wszelkich profesji od nauczyciela po sekretarkę.

Opisywała także, jak sama została pisarką. Pani Olech z wykształcenia jest graficzką i początkowo pracowała jako ilustratorka „Świata Młodych” w dziale mody. Pewnego dnia dostała propozycję przygotowania ostatniej strony czasopisma. W kolumnie, w której zwykle publikowany był komiks, opisała w formie zabawnego dziennika tydzień z życia Miziołka. Pierwowzorem bohatera był jej  11-letni syn Marek. Dowcipna historia okazała się strzałem w dziesiątkę, w związku z czym redakcja postanowiła kontynuować pomysł jako powieść w odcinkach. Z czasem dziennik Miziołka wydano w formie książkowej.

Pod koniec spotkania był też czas na autografy i pamiątkowe zdjęcie.

Joanna Olech to niezwykle barwna, energetyczna postać, która zaraża optymizmem i pasją do książek.