wtorek, 31 maja 2022 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki
Oj, działo się w tym roku sporo dobrego!
Oto krótkie podsumowanie tegorocznych akcji:
Słodkie Serce dla Hospicjum – nasi wolontariusze zasypali nas wypiekami walentynkowymi które przekazałyśmy podopiecznym hospicjów i jadłodajni Caritas. Ciasteczka, muffinki i babeczki to prawdziwy prezent „od serca” – słodki, kojący, radosny.
Kartki walentynkowe – wolontariusze wykonali także prześliczne kartki, które trafiły do podopiecznych hospicjum i osób samotnych.
Pomoc dla Michalinki – w styczniu i lutym zbieraliśmy fanty (książki, zabawki, rękodzieła itd.) dla Michalinki z Biedruska, chorującej na serce.
Wolontariat biblioteczny – w wielu akcjach bibliotecznych otrzymałyśmy pomoc od wolontariuszy. Mogli się oni przy okazji przekonać, że w bibliotece jest co robić ;) Uczniowie pomagali nam np. w ubytkowaniu nieaktualnego księgozbioru, wykreślali pieczątki, przybijali stemple, układali książki, pomagali w ewidencji darów itd. Już niebawem ruszą zapisy na wolontariat biblioteczny na koniec roku i sierpniową pooc przy nowych szkolnych podręcznikach. Gorąco zachęcamy!
Już w marcu zaczęły powstawać piękne kartki świąteczne. Wolontariusze jak zwykle wykazali się kreatywnością- powstawały życzenia ręcznie malowane, wyklejane, trójwymiarowe. Wszystkie pojechały do hospicjów, z którymi współpracujemy jako szkolne koło wolontariackie.
Nasi wolontariusze uwielbiają piec, więc i Wielkanoc nie mogła obyć się bez świątecznych wypieków! Akcja Wspólny Stół zaowocowała mazurkami i ciasteczkami w wielkanocnych kształtach (zajączki, jajeczka, kurczaczki), którymi obdarowaliśmy potrzebujących.
Już w 3 dniu wojny zaangażowaliśmy się w zbiórkę dla Ukrainy, a gdy zaczęli przybywać do nas nowi uczniowie, wspólnie z wolontariuszami przygotowaliśmy audiosłowniki, by ułatwić pierwsze kontakty polsko ukraińskie w szkole.
Przez cały rok uczniowie przynosili nam wykonane przez siebie rękodzieła (miseczki, wazony, obrazy, świeczniki, piękne domki dla owadów i łapacze snów), które wystawiałyśmy na lokalnej aukcji charytatywnej. „Licytacje dla Jarka”. Dziękujemy za wspaniały odzew i obiecujemy w dalszym ciągu wspierać pana Jarka!
Motyle dla hospicjum – ta akcja u nas trwa cały rok! Motyle w tym roku powstawały z papieru i malowanej folii – piękne, kolorowe, różnorodne. Część z nich wyfrunęła już do Hospicjum Palium, część doleci niebawem przy okazji zbliżającego się jarmarku organizowanego przez hospicjum.
5 kwietnia z okazji Dnia Niewidzialnej Pracy ( i wcześniejszego Dnia Wrażliwości), uczciliśmy pracę wykonywaną w ramach rodziny i wolontariatu, dostrzegliśmy bohaterów, którzy swoją pracę wykonują całkowicie za darmo. To im poświęciliśmy Księgę Wrażliwości, którą przygotowywaliśmy cały miesiąc. Powstała w wersji papierowej (wysłana do Palium) z pięknych, autorskich kart oraz w wersji filmowej. Film można obejrzeć na naszym bibliotecznym kanale YouTube, a udostępniliśmy go na szkolnym Facebooku.
9 kwietnia odbył się jarmark wielkanocny, w którym uczestniczyli także nasi wolontariusze.
23 kwietnia Zaczytani Wolontariusze pomagali przy obsłudze koncertu charytatywnego, koncertu dla przyjaciół i dobroczyńców Hospicjum Palium. Naszej młodzieży powierzono obsługę widowni. Pomagaliśmy w doborowym towarzystwie - licytację na rzecz Hospicjum prowadził Michał Grudziński, aktor teatru Nowego w Poznaniu. Na scenie pojawił się duet Wolańska-Gajda oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą mjra Pawła Joksa.
W kwietniu w rocznicę urodzin Wojciecha Bogusławskiego światło dzienne ujrzał nasz projekt Patroni Naszych Ulic, przygotowywany wspólnie z wolontariuszami. Przygotowany został na platformie genial.ly w formie wirtualnego spaceru z quizem, przybliżył nam postaci, których nazwiska noszą ulice Suchego Lasu. Projekt został objęty patronatem Gazety Sucholeskiej.
- Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzimy 18 kwietnia każdego roku. W tym roku w ramach wolontariatu powstała piękna filmowa prezentacja na temat wielkopolskich zabytków, do której zdjęcia wykonali nasi uczniowie.
- Akcja „Żonkile” wolontariusze pomogli także w organizacji corocznej akcji upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Już nie pierwszy raz nasza szkoła angażuje się w ocalanie pamięci o Zagładzie, ale w tym roku wolontariat zaangażował się w wykonanie papierowych żonkili, które są symbolem akcji.
Nasi uczniowie sprawdzili się także jako pomocnicy podczas Targów Edukacyjnych To obowiązkowy punkt programu dla ósmoklasistów stających przed wyborem nowej szkoły. Nasi Zaczytani Wolontariusze-działali podczas targów na rzecz Hospicjum Palium.
- Sekretne życie pszczół z okazji Dnia Pszczoły powstał piękny film uświadamiający nam, jak wielka jest rola pszczół w przyrodzie (także trzmieli, motyli i innych zapylaczy)
- Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Kiekrzu w kwietniu uruchomiliśmy zbiórkę chusteczek nawilżanych oraz mleka modyfikowanego – dary trafiły do domu samotnej matki.
Melisa, bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn, mięta…, a wszystkie zioła z dołączoną własnoręcznie wykonaną tabliczką z opisem (nazwa zioła oraz właściwości lecznicze). Czy to ogród botaniczny? Może sklep ogrodniczy? Nie, to nasz biblioteczny Ziołowy Zakątek, pachnący, świeży, zielony, wykonany przy współudziale naszych wolontariuszy i Rady Rodziców. Dodatkowo powstała Kwietna Rabatka, a w niej bratki, aksamitki, stokrotki, pelargonie i inne miodo- i pyłkodajne rośliny. Takie akcje kochamy!
W maju uruchomiliśmy zbiórkę książek dla Hospicjum Palium.
To był wspaniały rok!