Suchy Las, październik 2014r.
Pomysł wyjazdu do Auschwitz - Birkenau pojawił się podczas wizyty w Muzeum. Widok licznych grup młodzieży, niezwykle skupionych i będących pod wielkim wrażeniem miejsca, w którym się znaleźli skłonił mnie do podjęcia próby zorganizowania takiego wyjazdu również dla naszych gimnazjalistów. Wspólnie z Dyrektorem Gimnazjum uznaliśmy, że wyjazd taki ma nie tylko oczywistą wartość poznawczą. To również rodzaj swoistej lekcji o tym, co stać się może, gdy ludzie podporządkują się totalitarnej ideologii, gdy nie mająca żadnych racjonalnych podstaw, ale też nie znajdująca sprzeciwu chora „idea” poprowadzi do niewyobrażalnej zbrodni.
Dzisiaj – z ogromną pomocą Wójta Gminy Suchy Las, jesteśmy już po wstępnych ustaleniach odnośnie organizacji drugiego wyjazdu. Kolejnego – bo pomysł od początku opierał się na założeniu, że pobyt w Muzeum będzie miał cykliczny charakter. I co roku w maju wyjeżdżać będą kolejne roczniki (III klasy Gimnazjum).
Pozwolę sobie w tym miejscu przytoczyć fragment listu otrzymanego od Pana Marka Zająca – Sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej: „Wizyta w Auschwitz-Birkenau to nie tylko realizacja zobowiązania – przecież ostatnia i najważniejsza dla mordowanych była nadzieja, że ich los nie ulegnie zapomnieniu. Ale to także niezwykle ważne doświadczenie w edukacji i wychowaniu młodych ludzi. Podczas zwiedzania tego absolutnie unikalnego na skalę światową Miejsca Pamięci nie chodzi jedynie o wywołanie emocji smutku, żalu czy współczucia, ale przede wszystkim poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. Imperatywu, aby zawsze sprzeciwiać się złu, bo w przeciwnym razie osiągnąć ono może rozmiary przerażające”.
Mam nadzieję, że dla naszych dzieci wyjazd do KL Auschwitz Birkenau będzie taką właśnie nauką na przyszłość.
Opinia Pana Władysława Bartoszewskiego Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej o projekcie "Wyjazd do Auschwitz - Birkenau" |