20 marzec

sobota, 20 marca 2021 Małgorzata Bundyra-Warańska Aktualności szkoły

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Mowo polska! Orlico swobodna, 
Tyś wichr wzlotów, tyś krwawych miecz starć! 
Mowo polska! Słoneczna i miodna,
Tyś pachnąca ojczystych lip barć. 
Mowo polska! Pacierzu i gromie, 
Tyś szept matki nad dziecka złym snem! 
Mowo polska! Ojczyzno i domie! 

                                                                                                (Artur Oppman — „Mowa polska”, fragm.)

 

W tym roku w naszej szkole w wyjątkowy sposób - bo zdalnie - obchodziliśmy  Międzynarodowy  Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego.  

Święto to ustanowiono przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Upamiętniono w ten sposób wydarzenia z Bangladeszu z 1952 roku, kiedy to doszło do śmierci pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy podczas demonstracji domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. ONZ podaje, że co najmniej 40% języków używanych na świecie w 2016 roku było zagrożonych wyginięciem. Aż trudno w to uwierzyć,  że od 1950 roku uległo zanikowi około 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej rozumianej   jako dziedzictwo kulturowe. 

W ramach obchodów tego święta  uczniowie naszej szkoły  przez wiele dni mogli zapoznawać się nie tylko z historią języka polskiego i języków słowiańskich, ale także oglądać  wiele ciekawych filmów dotyczących polszczyzny, a ponadto  mogli sprawdzić swą wiedzę w quizach językowych.  

W szkole odbył się także konkurs ortograficzny, w którym wyłoniono MISTRZA ORTOGRAFII  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. JANA PAWŁA II W SUCHYM LESIE. Dyktando dotyczyło tego, co wszystkim stało się ostatnio  najbliższe - czyli nauki zdalnej. Uczniowie zmierzyli się nie tylko z ó, u , ż, rz czy h, ch, ale także z pisownią łączną i rozdzielną wyrazów  (co wcale nie jest proste), stopniowaniem, pisownią cząstki - by, wyjątkami, homonimami oraz  wieloma innymi zawiłościami polszczyzny. 

Oto tylko krótkie fragmenty dyktanda: 

 Naukowcy wzięli  pod lupę nauczanie zdalne. Okazuje się, że znaczna grupa uczniów i pedagogów nie najgorzej  poradziła sobie z hipernowoczesnym systemem edukacji. Skutki epidemii byłyby horrendalne, gdyby nie żwawa  reakcja dzieci, młodzieży, nauczycieli, samorządowców i wszystkich zaangażowanych, którzy włożyli wiele wysiłku, by przyhamować tę pandemiczną hydrę, jaką stała się edukacja online (…) rodzice to prawdziwi herosi,  którzy każdego ranka już od wpół do ósmej, w mgnieniu oka, zaledwie w pół godzinki, organizowali życie wszystkich domowników. Obowiązki służbowe, caluteńki  dom na głowie, pomoc siedmioipółletnim pierwszoklasistom, uprzątnięcie chaosu organizacyjnego, przygotowanie pełnowartościowych  posiłków, świeżutkich, sałatek z rzodkiewką,  rzeżuchą  i szpinakiem.  Jak zatem nie najtrudniej  zauważyć – nicnierobienie  nie zagrażało rodzicom. 

Drodzy sucholeszczanie ! Wychowankowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Suchym Lesie , nie traćmy nadziei ! Na pewno , szast-prast, szybciutko  poradzimy sobie z pandemią. A wtedy nasze mrzonki o zagranicznych wojażach  nie będą ani mirażem, ani ułudą   (…) Tymczasem dbajmy  o zdrowie - bądźmy hoży.  

 
Jak widać, nie było łatwo. Tym większą rangę zyskuje zatem  pierwszy w historii  szkoły tytuł MISTRZA ORTOGRAFII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. JANA PAWŁA II W SUCHYM LESIE, który  zdobyła ZOFIA KACZMAREK z klasy 6b. Składamy serdeczne gratulacje Zosi. 
 
W konkursie wzięli udział niemal wszyscy uczniowie klas 4-8 naszej szkoły. 

W klasach VIII najlepsza okazała się Milena Kujawska  (kl. 8a), 
w klasach VII najlepszy okazał się Dominik Kaczmarz (kl. 7h), 
w klasach VI oczywiście najlepsza była Zofia Kaczmarek
w klasach V najlepszy był  Roman Dauksza  (kl.5b) 
 
Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klas IV, którzy doskonale poradzili sobie z tajnikami polskiej ortografii. 
 
Najlepsi byli: 

Wojciuszkiewicz Hanna (kl. 4a) 
Wawrzyniak Rozalia (kl. 4a) 
Gonera Adam (kl.4a)  

 
Gratulujemy bardzo serdecznie wszystkim Uczestnikom. 

 
Zwyciężczyni, zapytana o to, skąd u niej  tak gruntowna znajomość ortografii, stwierdziła skromnie: ,,Moim zdaniem najlepszym sposobem na naukę ortografii jest czytanie książek, ponieważ znajduje się w nich wiele słów, dzięki nim poszerzamy swoją wiedzę ortograficzną". 

Konkurs z pewnością był także okazją do powtórzenia pewnych zasad ortograficznych przez ósmoklasistów,  których już w maju czeka egzamin.  

Dzięki obchodom Międzynarodowego  Dnia Języka Ojczystego wielu uczniów uświadomiło sobie,  że język to nasze dziedzictwo narodowe. Należy go nie tylko znać, lecz także szanować – używając pięknej polszczyzny, nie pokaleczonej brzydkimi wyrazami czy błędami ortograficznymi, bo przecież już Mikołaj Rej pisał:  „NIECHAJ NARODOWIE WŻDY POSTRONNI ZNAJĄ, IŻ POLACY NIE GĘSI, IŻ SWÓJ JĘZYK MAJĄ”.