04 czerwiec

wtorek, 04 czerwca 2024 Ewa Trydeńska Aktualności szkoły

Z wizytą we włoskiej szkole

W dniach 20-24 maja ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w drugiej i zarazem ostatniej mobilności edukacyjnej, realizując projekt „Old forgotten skills - my hobby, my job, my lifestyle” poświęcony profesjom, które powoli zanikają lub przeradzają się w pasję i sposób na spędzenie wolnego czasu.

Grupa odwiedziła przedszkole, trzy szkoły podstawowe oraz dwa gimnazja w San Ginesio, Sant’Angelo in Pontano oraz Passo San Ginesio  we Włoszech. Wszystkie te placówki są częścią Istituto Comprensivo Vincenzo Tortoreto znajdującego się w regionie Marche.

Podczas całego tygodnia nasi uczniowie doskonalili umiejętność komunikowania się w języku angielskim nie tylko z włoskimi kolegami i koleżankami, ale także z rówieśnikami z Hiszpanii, którzy w tym samym czasie przyjechali do Włoch, aby realizować własny projekt. Wzięli udział w ciekawych warsztatach ceramicznych, plastycznych i przyrodniczych. Mieli także okazję aktywnie uczestniczyć w kilku lekcjach w klasach swoich włoskich gospodarzy, co dało im wyobrażenie o nauce w zagranicznej szkole, o jej atmosferze i sposobie organizacji życia szkolnego. Wykorzystując przygotowane przez siebie prezentacje, nasi uczniowie opowiedzieli o Suchym Lesie i o swojej szkole. Podczas wycieczki do Cessapalombo dowiedzieli się, na czym polega tak rzadko już spotykany zawód węglarza i jak w tradycyjny sposób produkowany jest węgiel drzewny. Samodzielnie wyplatali małe koszyczki w trakcie warsztatów wikliniarskich, a następnie wzięli udział w terenowych zajęciach przyrodniczych poświęconych pszczołom i procesie wytwarzania miodu. Był też czas na poznanie turystycznych atrakcji regionu. Razem z Włochami i Hiszpanami grupa z Suchego Lasu odwiedziła niesamowite Jaskinie Frasassi znajdujące się na terenie parku narodowego Parco Naturale della Gola della Rossa e di Frasassi. Celem drugiej wycieczki była Republika San Marino, gdzie młodzież poznała historię i legendy związane z założeniem tego państwa stanowiącego enklawę na terenie Włoch.

Uczestnictwo w tym międzynarodowym spotkaniu wpłynęło nie tylko podniesienie kompetencji językowych naszych uczniów, ale też wzbogaciło ich wiedzę na temat historii, kultury i geografii Włoch. Nawiązali nowe znajomości, zdobyli nowe doświadczenia, które na pewno długo pozostaną w ich pamięci.

Mobilność odbyła się w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS 2021-2027) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, na zasadach programu Erasmus+. Projekt dofinansowany jest ze środków UE (82,52%) oraz ze środków budżetu państwa (17,48%). Maksymalna przyznana kwota dofinansowania wynosi 83865,85 PLN (69206,1 PLN ze środków UE i 14659,75 PLN ze środków budżetu państwa).