20 kwiecień

sobota, 20 kwietnia 2024 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

Zaproszenie do przygody, spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim w CKiBP

18 kwietnia klasy szóste i siódme miały okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Suchym Lesie. Gościem CKiBP był Zygmunt Miłoszewski, autor znakomitych kryminałów dla dorosłych, ale także twórca dylogii dla młodzieży pt. „Hydropolis”.

Spotkanie przebiegło w dwóch częściach. Pierwsza dotyczyła recepty pana Zygmunta na dobrą historię. Pisarz polecał budować swoją opowieść w oparciu o zwykłego bohatera, który pewnego dnia dostaje zaproszenie do przygody, odbywa podróż, napotyka w swoim życiu na mentora. Udowadniał też, że w opowiadaniu powinny pojawić się elementy zaskoczenia, trudne momenty, przeciwności losu, to znacznie uatrakcyjnia naszą historię. Powieściami, które spełniają ten schemat, są między innymi „Harry Potter” i „Władca Pierścieni”.

Drugą część wypełniły liczne pytania młodzieży do pana Miłoszewskiego. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że ulubioną książką pana Zygmunta byli „Bracia Lwie Serce”, że na napisanie powieści potrzebuje średnio od pół roku do dwóch lat i że pisarstwo to… bardzo samotny zawód, dlatego cieszą go spotkania z czytelnikami. Cenne były też uwagi o wytrwałości w codziennym pisaniu i tym, że nic nie przychodzi samo, a wymaga systematyczności i pracy. Można odrzucić tylko ten kamień, który da się podnieść – powiedział pan Zygmunt, przekonując, że dopiero po opanowaniu pewnych sprawdzonych schematów warto się brać za odkrywanie nowych.

Na koniec była możliwość otrzymania autografu i wykonania zdjęcia z pisarzem.