22 wrzesień

sobota, 22 września 2018 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

BOOKCROSSING w naszej szkole, czyli uwolnij książkę!

20 września 2018 r. nasza biblioteka włączyła się w ideę zwaną bookcrossingiem. Przygotowała dla uczniów mały regał, z którego można było zabrać interesującą nas książkę lub zostawić tę przeczytaną, do której nie będziemy już wracać.

Można też było wziąć sobie bezpłatnie zakładkę do książki.

Bookcrossing to zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania. Idea ta, to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.

 

UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

ZABIERZ Z PÓŁKI! PRZECZYTAJ! PRZYNIEŚ! PODZIEL SIĘ Z INNYMI!

 

Informacje o bookcrossingu pochodzą ze strony www.bookcrossing.pl