05 listopad

czwartek, 05 listopada 2020 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

Czytanie ma moc!

czyli opowieść o tym jak SP2 obchodziła Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto obchodzone już od ponad dwudziestu lat! Początkowo był to Dzień Bibliotek Szkolnych, który przypadał na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. ustanowiono październik miesiącem szkolnych bibliotek, a wiele z nich decyduje się na bardzo rozbudowane obchody, które czasem trwają przez cały październik. Tak też było u nas :)

Część zaplanowanych działań udało nam się przeprowadzić z uczniami, niestety niektóre (ze względu na pandemię) musiałyśmy przenieść do Internetu. Ale tak czy inaczej – działo się, działo się naprawdę wiele i pięknie.

Zaczęliśmy coroczną już akcję KSIĄŻKOWE HITY – czyli zbieranie uczniowskich głosów na ulubioną książkę. W ten sposób dzieci i młodzież pomagają nam zdecydować o przyszłych bibliotecznych zakupach. 3 listopada głosy zostały policzone i okazało się, że mamy wielu czytelników kochających zwierzęta i fantastykę. W styczniu – na ich prośbę – zakupimy wskazane lektury. Wśród głosujących rozlosowane zostały także nagrody.

W plebiscycie „Książkowe hity” wygrały:

  • Zosia i jej zoo
  • Zaopiekuj się mną
  • Wojownicy
  • Wojownicy – Szara pręga
  • Książki o koniach
  • Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (nowe części)

Nagrody wylosowały:

  • Zosia Łacka 3E
  • Natalia Lewandowska 3E
  • Iza Baraniak 4A

Dużą popularnością cieszył się w tym roku fotograficzny konkurs na SLEEVEFACE, czyli rodzaj kompozycji zdjęcia ucznia z okładką książki. Otrzymałyśmy tak piękne prace, że trudno było wybrać najlepsze. Zachęcamy do zapoznania się z nimi w filmie podpiętym do tego artykułu. Film dostępny jest także na szkolnym Facebooku.

Konkurs fotograficzny SLEEVEFACE:

I MIEJSCE:

Anna Polaszewska, Jan Polaszewski, Hubert Tybuszewski, Zofia Dutkowska, Iwo Idzikowski

II MIEJSCE

Bartosz Zybała, Anna Kaczorowska, Tymoteusz Idzikowski, Kornelia Konopka

WYRÓŻNIENIA:

Karolina Krotoschak, Iga Rejewska, Marianna Ujazdowska

 

Niestety nie udało nam się w warunkach pandemii przeprowadzić planowanego happeningu. Ale na wszystko jest sposób! Biblioteka przygotowała materiały filmowe, które wychowawcy pokazali w klasach podczas lekcji wychowawczych. Było to czytanie performatywne „Kozuchy Kłamczuchy” dla klas młodszych, a dla starszych program „Poranna kawa poetycka”. Oba przedsięwzięcia pomogły zapoznać się uczniom z twórczością pisarzy, których odejście wspominamy tej jesieni (Janina Porazińska oraz Ludwik Jerzy Kern). Niezwykle cenne było włączenie się do nagrania naszej utalentowanej absolwentki – Aleksandry Młodziejowskiej, która zaprezentowała wiersz „Dialog z pluskwą”. Olu – serdecznie dziękujemy raz jeszcze!

Miłą niespodzianką okazała się także akcja Z KSIAŻKĄ MI DO TWARZY. Nasi nauczyciele pokazali się z ulubionymi lekturami. Przygotowany ze zdjęć film cieszył się dużą popularnością. Dostępny jest na stronie internetowej szkoły i szkolnym Facebooku.

Dziękujemy za wspólne świętowanie! Pamiętajmy: Czytanie ma moc!

Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska

UWAGA! Odbiór wszystkich nagród od 10 listopada w bibliotece przy Poziomkowej. I spokojnie – nagrody na Was poczekają .