03 listopad

piątek, 03 listopada 2023 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Biblioteczne plany były ambitne i udało się je wszystkie zrealizować!

Zaplanowane zostały działania cykliczne, niektóre ulubione, które uczniowie pamiętali (i domagali się ich!) z zeszłego roku. Inne wydarzenia, takie jak "Przerwa na czytanie" czy "Pasowanie na czytelnika" są niejako tradycją naszej szkoły - i zawsze odbywają się właśnie w październiku.

 

Co się działo?

📖 Rozstrzygnęłyśmy konkurs na zdjęcia wakacyjne z książką.

📖 Ogłosiłyśmy konkurs na "żywą okładkę" wyniki już w listopadzie!

📖 Udało się nagrać nowy podcast - tym razem w miniwersji, ale za to prawdziwie książkowy! Chcecie posłuchać, jakie są nasze ulubione książki z dzieciństwa? Można to zrobić na YouTube i Spotify.

📖 10 października odbyło się nasze tradycyjne, coroczne pasowanie pierwszaków na czytelników.

📖 26 października biliśmy rekord w czytaniu na przerwie - o "Przerwie na czytanie" pisałyśmy osobno.

📖 Nie lada wydarzeniem było powstanie kolejnego "wideoklipu od nowa" (w ramach akcji SOS dla poezji) - tu też odeślemy do osobnego wpisu.

📖 Przez cały październik zbierane były głosy czytelników, którzy wybierali swoje książkowe hity - wygrane tytuły oczywiście trafiły do biblioteki (i już zniknęły z półek!).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyniki głosowania na Książkowe hity 2023

Seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” - kupiłyśmy najnowszą część: „Tajemnica maskarady” – pozostałe wszystkie części są już w bibliotece

 „Szkoła szpiegów. Kierunek Meksyk” - kupiona. Jest już w naszej bibliotece.

 „Master Chef junior” - wszystkie części są już  w bibliotece

 „Wojownicy. Nowa przepowiednia” - mamy wszystko, zapraszamy!

 „Świat Nali”- kupiona. Jest już w naszej bibliotece.

 „Dziennik YouTubera” - mamy wszystko, zapraszamy!

 „Dziennik cwaniaczka” -  mamy wszystko, zapraszamy!

 „13-piętrowy domek na drzewie” - - mamy wszystko, zapraszamy!

 „Percy Jackson” – najnowsza część (będzie kupiona w najbliższym czasie)

 „Harry Potter” – mamy wszystko, zapraszamy!

"Minecraft  - duży wybór tytułów, jeden nowy – zapraszamy!

 „Siggie” – miałyśmy wszystkie tytuły, ale kupiono drugi komplet na ulicę Konwaliową

📖 Z innych Waszych propozycji kupiono:

„Dzieci z placu Trzech Krzyży”, „Pozytywka” (nowe części), „Kocie ścieżki”, „Kastor pies ze schroniska”, „Żniwiarz” (nowa część), „Koń, który zniknął”.

📖 Te propozycje padły, ale już u nas były:

„Akademia pana Kleksa”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Kaktus, dobry pies”, „Dziewczynka, która wypiła księżyc”, „Mansfield Park” (wersja dla młodszych czytelników), „Drzewo do samego nieba”, „Sisters”, „Enola Holmes”, „Kasia i jej kot”, „Nelka i Fafik”, „Jak opiekować się psem”, „Dom Hadesa”, „Opium w rosole”, „zapomniana księga”, „Dlaczego rodzice cię tak wkurzają…”, „Kamila i konie”, „Okrutny książę”, „Kapitan Majtas”, „Katarynka”, „Zwiadowcy”, „Mazurscy w podróży”, „Podręcznik dla superbohaterów”, „Chłopiec z lasu”.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

📖 W każdy czwartek odbywały się u nas tematyczne herbatki literackie. Kolejki były KOSMICZNE! Herbaty bywały różne, zwykle trzy do wyboru: biała, cytrusowa, zielona, z kurkumą, czerwona, z owoców leśnych, z imbirem... i oczywiście poziomkowa, jak na bibliotekę przy Poziomkowej przystało!

📖 W każdy piątek królowały krzyżówki tematyczne, niekoniecznie łatwe, więc trzeba było posiłkować się podpowiedziami książkowymi z regałów.

 

 

Następny MMBS już za rok!

 

Panie z biblioteki