24 luty

poniedziałek, 24 lutego 2020 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

Tydzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole świętowaliśmy przez cały tydzień!

Od 17 do 21 lutego można było brać udział w zadaniach i zabawach, które uczą poprawnej polszczyzny i promują polską literaturę. Za wykonanie zadań uczniowie otrzymywali punkty, które zbierali na specjalnej karcie zbiorczej pobranej z biblioteki. Można było wziąć udział we wszystkich lub kilku akcjach – dla najwytrwalszych przewidziano nagrody, które wręczone będą we wtorek 25 lutego.

Ale się działo!? Pięć dni – siedem zadań: kulinarna półka z książkami, poprawianie błędów językowych ukrytych w kodach QR, ortograficzna praca plastyczna. W poniedziałek 17 lutego ratowaliśmy także wołacz, który powoli zanika: uczniowie łapali na błędach swoich nauczycieli, a za każdy wychwycony błąd otrzymywali punkt! Wtorek był dniem frazeologii. Uczestnicy zabawy rozpoznawali związki frazeologiczne na podstawie rysunków. W środę, oprócz zadania literackiego z kulinarnymi rekwizytami, biblioteka napełniła się aromatem herbat słodzonych miodem. Można też było przeczytać cytaty o herbacie zaczerpnięte z literatury. W czwartek postanowiliśmy zacząć od końca, czyli rozpoznać książki polskich autorów po ostatnim zdaniu tekstu. Piątek rozpoczął się wielkim skanowaniem. Zadaniem uczniów wyposażonych w telefony komórkowe było odszukanie piętnastu kodów QR z ukrytymi zdaniami zawierającymi błędy językowe, które oczywiście należało poprawić. Wystarczyło jeszcze tylko odczytać wierszyki łamiące języki oraz wykonać ortograficzny kwiatek i finał był za nami!

Zaangażowanie po stronie uczestników (i organizatorów) było ogromne, biblioteka pękała w szwach, zatem na pewno powtórzymy akcję za rok!