13 czerwiec

poniedziałek, 13 czerwca 2022 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

O rukoli i bałaganie w bibliotece, czyli jak świętowaliśmy XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom!

XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez fundację Cała Polska czyta dzieciom w tym roku obchodzono pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”.

W poniedziałek biblioteka zamieniła się w… restaurację! I to restaurację serwującą zdrową zieloną kuchnię. Menu KUCHNI Z KLIMATEM było imponujące, a potrawy, choć z roślin, przepyszne. Hitem okazało się pesto z rukoli i migdałów z prawdziwym włoskim parmezanem, ale popularnością cieszyła się także surówka z młodej kapusty. Na deser polecałyśmy miód szefa serwowany z waflami kukurydzianymi. Do picia przewidziałyśmy wodę z miętą i melisą z naszego bibliotecznego ogródka. Tekst dnia?: „Proszę pani, nie wiedziałem, że warzywa są takie dobre”. Nie potrzeba już chyba więcej komentarzy.

Wtorek był bardzo zaczytany. W klasach i bibliotece odbyły się KLIMATYCZNE CZYTANDA. Co to jest czytando i czym różni się od dyktanda? Przede wszystkim tym, że jest przyjemne! To po prostu czytanie w jednym miejscu i w jednym czasie. Oczywiście wybraliśmy książki sprzyjające klimatowi – klasy starsze zaczytywały się w „Kunie za kaloryferem” Wajraka, młodsze wybierały na przykład „Drakę ekonieboraka” czy „Pszczoły”. W środę kontynuowaliśmy czytanie, ale tym razem w innej formie. W ramach akcji KONWALIOWE CZYTANKI grupa starszych uczniów (głównie klasy siódmej, choć była i uczennica z klasy czwartej) udała się do naszej filii przy ulicy Konwaliowej i tam czytała swoim młodszym kolegom i koleżankom. Repertuar był rozmaity: Poradnik odkrywcy, Afryka Kazika, O ptakach…

W czwartek w bibliotece zrobiło się kolorowo, gwarno, wesoło.... i panował straszny bałagan! Na stołach i podłogach leżały kolorowe wstążki, papier, klej, nożyczki… Trwała nasza biblioteczna WY-TWÓRNIA i odbywały się warsztaty torebkowe. Daliśmy opakowaniom prezentowym drugie życie – ozdobiliśmy je i każdy wyszedł z biblioteki z arcydziełem! Tego samego dnia zabezpieczyliśmy (ekologicznym olejem lnianym!) grządki przeznaczone do naszego bibliotecznego ogródka. W roli konserwatorów wystąpili chłopcy z klasy 4c.

Piątkowy film zakończył nasze tygodniowe obchody ekologicznego zaczytanego tygodnia. Biblioteczny kanał YouTube wczesnym rankiem wyemitował film pt. PRZYRODNICZE POLECAJKI. Nasi przyrodnicy, ale także inni nauczyciele oraz pracownicy szkoły polecali nam książki przyrodnicze, po które warto sięgnąć. Obok takich rekomendacji nie można przejść obojętnie!

Dodatkowo przez cały tydzień można było wylosować z oświetlonej urny ekozadania ukryte w "odzyskanych" opakowaniach z jajek-niespodzianek. 

Było radośnie, zielono, książkowo i zdrowo!

Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska