31 maj

wtorek, 31 maja 2022 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

Zaczytani wolontariusze w 2022 roku

Oj, działo się w tym roku sporo dobrego!

Oto krótkie podsumowanie tegorocznych akcji:

 • Słodkie Serce dla Hospicjum – nasi wolontariusze zasypali nas wypiekami walentynkowymi które przekazałyśmy podopiecznym hospicjów i jadłodajni Caritas. Ciasteczka, muffinki i babeczki to prawdziwy prezent „od serca” – słodki, kojący, radosny.

 • Kartki walentynkowe – wolontariusze wykonali także prześliczne kartki, które trafiły do podopiecznych hospicjum i osób samotnych.

 • Pomoc dla Michalinki – w styczniu i lutym zbieraliśmy fanty (książki, zabawki, rękodzieła itd.) dla Michalinki z Biedruska, chorującej na serce.

 • Wolontariat biblioteczny – w wielu akcjach bibliotecznych otrzymałyśmy pomoc od wolontariuszy. Mogli się oni przy okazji przekonać, że w bibliotece jest co robić ;) Uczniowie pomagali nam np. w ubytkowaniu nieaktualnego księgozbioru, wykreślali pieczątki, przybijali stemple, układali książki, pomagali w ewidencji darów itd. Już niebawem ruszą zapisy na wolontariat biblioteczny na koniec roku i sierpniową pooc przy nowych szkolnych podręcznikach. Gorąco zachęcamy!

 • Już w marcu zaczęły powstawać piękne kartki świąteczne. Wolontariusze jak zwykle wykazali się kreatywnością- powstawały życzenia ręcznie malowane, wyklejane, trójwymiarowe. Wszystkie pojechały do hospicjów, z którymi współpracujemy jako szkolne koło wolontariackie.

 • Nasi wolontariusze uwielbiają piec, więc i Wielkanoc nie mogła obyć się bez świątecznych wypieków! Akcja Wspólny Stół zaowocowała mazurkami i ciasteczkami w wielkanocnych kształtach (zajączki, jajeczka, kurczaczki), którymi obdarowaliśmy potrzebujących.

 • Już w 3 dniu wojny zaangażowaliśmy się w zbiórkę dla Ukrainy, a gdy zaczęli przybywać do nas nowi uczniowie, wspólnie z wolontariuszami przygotowaliśmy audiosłowniki, by ułatwić pierwsze kontakty polsko ukraińskie w szkole.

 • Przez cały rok uczniowie przynosili nam wykonane przez siebie rękodzieła (miseczki, wazony, obrazy, świeczniki, piękne domki dla owadów i łapacze snów), które wystawiałyśmy na lokalnej aukcji charytatywnej. „Licytacje dla Jarka”. Dziękujemy za wspaniały odzew i obiecujemy w dalszym ciągu wspierać pana Jarka!

 • Motyle dla hospicjum – ta akcja u nas trwa cały rok! Motyle w tym roku powstawały z papieru i malowanej folii – piękne, kolorowe, różnorodne. Część z nich wyfrunęła już do Hospicjum Palium, część doleci niebawem przy okazji zbliżającego się jarmarku organizowanego przez hospicjum.

 • 5 kwietnia z okazji Dnia Niewidzialnej Pracy ( i wcześniejszego Dnia Wrażliwości), uczciliśmy pracę wykonywaną w ramach rodziny i wolontariatu, dostrzegliśmy bohaterów, którzy swoją pracę wykonują całkowicie za darmo. To im poświęciliśmy Księgę Wrażliwości, którą przygotowywaliśmy cały miesiąc. Powstała w wersji papierowej (wysłana do Palium) z pięknych, autorskich kart oraz w wersji filmowej. Film można obejrzeć na naszym bibliotecznym kanale YouTube, a udostępniliśmy go na szkolnym Facebooku.

 • 9 kwietnia odbył się jarmark wielkanocny, w którym uczestniczyli także nasi wolontariusze.

 • 23 kwietnia Zaczytani Wolontariusze pomagali przy obsłudze koncertu charytatywnego, koncertu dla przyjaciół i dobroczyńców Hospicjum Palium. Naszej młodzieży powierzono obsługę widowni. Pomagaliśmy w doborowym towarzystwie - licytację na rzecz Hospicjum prowadził Michał Grudziński, aktor teatru Nowego w Poznaniu. Na scenie pojawił się duet Wolańska-Gajda oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą mjra Pawła Joksa.

 • W kwietniu w rocznicę urodzin Wojciecha Bogusławskiego światło dzienne ujrzał nasz projekt Patroni Naszych Ulic, przygotowywany wspólnie z wolontariuszami. Przygotowany został na platformie genial.ly w formie wirtualnego spaceru z quizem, przybliżył nam postaci, których nazwiska noszą ulice Suchego Lasu. Projekt został objęty patronatem Gazety Sucholeskiej.

 • - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzimy 18 kwietnia każdego roku. W tym roku w ramach wolontariatu powstała piękna filmowa prezentacja na temat wielkopolskich zabytków, do której zdjęcia wykonali nasi uczniowie.

 • - Akcja „Żonkile” wolontariusze pomogli także w organizacji corocznej akcji upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Już nie pierwszy raz nasza szkoła angażuje się w ocalanie pamięci o Zagładzie, ale w tym roku wolontariat zaangażował się w wykonanie papierowych żonkili, które są symbolem akcji.

 • Nasi uczniowie sprawdzili się także jako pomocnicy podczas Targów Edukacyjnych To obowiązkowy punkt programu dla ósmoklasistów stających przed wyborem nowej szkoły. Nasi Zaczytani Wolontariusze-działali podczas targów na rzecz Hospicjum Palium.

 • - Sekretne życie pszczół z okazji Dnia Pszczoły powstał piękny film uświadamiający nam, jak wielka jest rola pszczół w przyrodzie (także trzmieli, motyli i innych zapylaczy)

 • - Zbiórka dla Domu Samotnej Matki w Kiekrzu w kwietniu uruchomiliśmy zbiórkę chusteczek nawilżanych oraz mleka modyfikowanego – dary trafiły do domu samotnej matki.

 • Melisa, bazylia, tymianek, oregano, rozmaryn, mięta…, a wszystkie zioła z dołączoną własnoręcznie wykonaną tabliczką z opisem (nazwa zioła oraz właściwości lecznicze). Czy to ogród botaniczny? Może sklep ogrodniczy? Nie, to nasz biblioteczny Ziołowy Zakątek, pachnący, świeży, zielony, wykonany przy współudziale naszych wolontariuszy i Rady Rodziców. Dodatkowo powstała Kwietna Rabatka, a w niej bratki, aksamitki, stokrotki, pelargonie i inne miodo- i pyłkodajne rośliny. Takie akcje kochamy!

 • W maju uruchomiliśmy zbiórkę książek dla Hospicjum Palium.

 

To był wspaniały rok!