16 maj

wtorek, 16 maja 2023 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności biblioteki

Żywa pamięć – ożywiamy picture booki

W kwietniu w ramach wizyty studyjnej naszą szkołę odwiedzili twórcy, liderzy i trenerzy szkół ćwiczeń z całej Polski. Mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda zastosowanie sprzętu zakupionego z programów laboratoria przyszłości oraz szkoła ćwiczeń. Uczestniczyli także w bibliotecznej lekcji otwartej: ŻYWA PAMIĘĆ - OŻYWIAMY PICTURE BOOKI, a ponieważ zajęcia miały miejsce w tygodniu poświęconym akcji Żonkile, podczas spotkania wykorzystaliśmy picture booki związane z Holokaustem

Inspiracją dla autorek zajęć była przejmująca książka Iwony Chmielewskiej "Dopóki niebo nie płacze".

 Autorka pisze w nim tak:

"Najpierw zobaczyłam setki portretów - cudem odnaleziony w Lublinie skarb. Mieszkańcy żydowskiej dzielnicy, przez tyle lat ukryci, darowali nam współczesnym swoje spojrzenia z czasów, gdy nie przeczuwali jeszcze losu, który ich czekał. Te spojrzenia czegoś się domagały, nie dawały mi spokoju. jeszcze bezpieczni, otoczeni bliskimi, pełni szlachetnego skupienia ludzie prosili, by ich ożywić, dodać im barw. (...) Nie chcieli słów pełnych grozy, woleli opowieść o życiu"*.

Na tę przejmującą książkę Iwony Chmielewskiej składa się szesnaście obrazów wykonanych ręką artystki oraz wybrane przez nią wiersze dla dzieci Józefa Czechowicza ("sąsiada" bohaterów ilustracji), a także wspomniane przedwojenne fotografie odnalezione w kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie. Razem układają się w historię o lubelskich Żydach, których życie przecięła wojna.

Panie z biblioteki postanowiły uczynić jeszcze jeden krok, by ocalić od zapomnienia mieszkańców Lublina – a mianowicie ożywić fotografie i ilustracje. Posłużyła do tego aplikacja (na tabletach i telefonach) STOP MOTION STUDIO - program do tworzenia animacji poklatkowej.

Zajęcia odbywały się w kilku grupach i były w zasadzie bardzo proste, a jednocześnie twórcze. W ruch poszły kserokopie picture booków Iwony Chmielewskiej (nie tylko ze wspomnianego wyżej), a zespoły wymyślały miniscenariusz na króciutki film rysunkowy. 

Przydały się nożyczki, a już po chwili wycięte postacie klatka po klatce zostały wprawione w ruch. Całość animacji wypełniona została nagraniem audio – odczytaniem pasujących do filmu wierszy Czechowicza, a potem jeszcze chwila montażu (połączenie głosu i obrazu) i powstały filmiki.

* Iwona Chmielewska, Józef Czechowicz, Abram Zylberberg, Dopóki niebo nie płacze, Lublin 2016