30 marzec

poniedziałek, 30 marca 2015 Aleksandra Panek kl. IIE, Monika Barańczyk kl. IIE Aktualności Rady Rodziców

Artur Barciś na deskach „Teatru na Palecie”

Trzydziestego marca w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie mieliśmy przyjemność gościć wielkiego polskiego aktora - Artura Barcisia. Znamy go między innymi z ról w serialach takich jak "Ranczo", "Miodowe lata" czy też "M jak miłość". Spotkanie świetnie wpasowało się w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, który miał miejsce dwudziestego siódmego marca, a odbyło się w ramach cyklu spotkań „Roku z ciekawymi ludźmi”, które organizuje Rada Rodziców na czele z jej przewodniczącym - Panem Mikołajem Illukowiczem. Naszego Gościa powitaliśmy gorącymi brawami w „Teatrze na Palecie".

Spotkanie miało formę pytań i odpowiedzi. My pytaliśmy, aktor odpowiadał. Na początku jednak mogliśmy obejrzeć nagranie występu Pana Barcisia z jego młodzieńczych lat. Krótki filmik ukazał niewiarygodnie dobrą dykcję tego wybitnego aktora. Później sami mogliśmy ją poćwiczyć, śpiewając z Nim zabawną, lecz bardzo trudną piosenkę pt. „Dykcja”, do której słowa i muzykę ułożył sam aktor.

Kiedy przeszliśmy do pytań, uczniowie chcieli wiedzieć niemal wszystko odnośnie filmu, teatru, aktorstwa… Wśród wielu padło pytanie, czy nasz Gość woli komedię czy dramat. Aktor bardzo inteligentnie zauważył, że przecież każda komedia to dramat. Zależy tylko z której strony się spojrzy na sytuację. Weźmy na przykład popularny w komediach motyw potknięcia się na skórce od banana. Dla nas jest to zabawne, ale dla osoby, która się przewraca, jest to prawdziwy koszmar. Od pana Artura dowiedzieliśmy się również kilku innych ciekawych rzeczy o nim samym, jak i o niezmiernie trudnej sztuce bycia aktorem. Na przykład wiemy już, że, aby nakręcić jedną trzyminutową scenę filmu czy serialu, trzeba nagrywać ją aż około piętnastu razy! Albo, że ulubionym serialem pana Barcisia jest … "Ranczo". Natomiast "M jak miłość" aktor nie lubi oglądać w domu, a jego wymarzoną rolą jest Papkin z "Zemsty". Nie obyło się też bez opisów wpadek na deskach teatru. Było bardzo wesoło.

Według nas spotkanie to było niezwykłe. Panowała luźna atmosfera i każdy czuł się dobrze. Pan Artur okazał się osobą miłą, niezwykle inteligentną, bardzo towarzyską i z poczuciem humoru. Prawdopodobnie zainspirował niektórych uczniów i może oni w przyszłości też zostaną aktorami. Mamy nadzieję, że Pan Artur ponownie przyjedzie nas odwiedzić. Czekamy z niecierpliwością