31 marzec

czwartek, 31 marca 2016 Jakub Barłożek kl. IID Aktualności Rady Rodziców

Olimpijczyk w naszej szkole

W czwartek 31 marca 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Janem Szymańskiem - polskim łyżwiarzem szybkim, wielokrotnym triumfatorem zawodów pucharu świata, wielokrotnym mistrzem Polski, brązowym medalistą mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim (2013) oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014).
Spotkanie rozpoczęło się po godzinie dziesiątej w Teatrze na Palecie. Po krótkim przemówieniu, które wygłosiła pani wicedyrektor Agnieszka Włodarczak, pojawił się nasz gość, a wszyscy obecni na sali powitali go brawami. Prowadzący spotkanie pan Mikołaj Illukowicz - przewodniczący rady rodziców - przedstawił sportowca, a następnie pan Jan Szymański opowiedział nam więcej na temat tego, kiedy rozpoczęła się jego przygoda z łyżwiarstwem. Było to dopiero w pierwszej klasie liceum. Wcześniej bardziej niż łyżwy fascynowała go jazda na rolkach.
Nasz gość przybliżył nam sprawy związane z jego osobą i z wykonywanym zawodem – sporo dowiedzieliśmy się na temat mentalności sportowca, a także o warunkach do trenowania łyżwiarstwa w Polsce czy o osiąganych wynikach. Mogliśmy też przekonać się, jak drogi to sport i ile kosztuje profesjonalny sprzęt oraz inne niezbędne wyposażenie.
Mieliśmy oczywiście szansę zaspokoić swoją ciekawość i zadawaliśmy panu Szamańskiemu pytania. Interesowało nas między innymi to,: gdzie są najlepsze warunki do trenowania łyżwiarstwa, jak wygląda kwestia biegu drużynowego, jakie są inne zainteresowania naszego gościa oraz jak wygląda zwyczajny dzień łyżwiarza. Pytaliśmy także o codzienne problemy i największe kryzysy podczas treningów czy zawodów.
Wszyscy obecni na spotkaniu mogli również zobaczyć i dotknąć najważniejszej nagrody panczenisty - medalu igrzysk olimpijskich w Soczi, a także obejrzeć z bliska jego łyżwy.
Za możliwość spotkania nasza szkoła podziękowała panu Janowi Szamańskiemu kwiatami. Na koniec można było jeszcze dostać autograf łyżwiarza i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.