10 październik

poniedziałek, 10 października 2016 Małgorzata Bundyra Warańska, Aleksander Rzepiński kl. IC Aktualności Rady Rodziców

Aktorski poniedziałek w sucholeskim gimnazjum

Dnia 10 października 2016 roku kolejny już raz mieliśmy okazję gościć pana Piotra Kaźmierczaka, aktora związanego z poznańskim Teatrem Polskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez Radę Rodziców naszej szkoły w ramach cyklu Spotkań z ciekawymi ludźmi.

Pan Kaźmierczak w interesujący sposób opowiadał o swojej drodze do ... aktorstwa. Zaczynał od recytacji wierszy w szkole i udziału w różnych konkursach recytatorskich. Wspominał pasjonujące studia w Warszawie w PWST. Co prawda przyznaje, że miewał rozterki, czy dobrze wybrał, jednak pasja wygrała. Dziś wie, że należy słuchać swego serca i podążać za marzeniami.

Początki zawodu aktorskiego nie były łatwe. Nasz gość nie zaczynał od razu od wielkich teatrów, początkowo grywał tylko w małych, gdzie nie dostawał także znaczących ról. Ciekawostką jest to, że jedną z jego pierwszych kreacji to była rola... trupa. Te czasy już za nim. Obecnie jest znanym i podziwianym aktorem, współpracował z teatrami: łódzkim, wrocławskim, poznańskim oraz ma na koncie wielkie kreacje, choćby w świetnej sztuce Lot nad kukułczym gniazdem.

Pan Piotr uświadomił nam także, jak stresujący jest jego zawód. Aktorzy wychodzą na scenę i występują przed dużą publicznością. Trzeba umieć wówczas zapanować nad tremą. Jako przykład pan Kaźmierczak opowiedział nam swoją historię. Raz stres go tak sparaliżował, że zapomniał tekstu. Musiał więc iść do garderoby i przypomnieć sobie swoją kwestię. Gdy to zrobił i już wracał na scenę, znowu tekst „ulotnił” mu się z głowy, zatem ponownie cofnął się do garderoby. Dopiero po kilku minutach był w stanie wyjść na scenę i grać dalej.

Po wspomnieniach i opowieściach pan Kaźmierczak zaproponował nam różne zabawy związane z aktorstwem. Wszyscy fantastycznie się bawili, wcielając się w wymyślane na żywo postaci.
Moim zdaniem spotkanie było niesamowite i bardzo interesujące. Nasz gość mówił niezwykle ciekawie o swoim zawodzie, który jest jego pasją, a to podobało się wszystkim. Poza tym aktor potrafił nas prawdziwie rozbawić. Mam nadzieję, że będzie w naszej szkole więcej spotkań z równie ciekawymi osobami.