30 kwiecień

niedziela, 30 kwietnia 2017 Rozalia Walkowiak, kl. IG, Małgorzata Bundyra-Warańska Aktualności Rady Rodziców

Cześć pieśni, Mistrzu

W dniu 25.04.2017 r. odbyło się spotkanie klas pierwszych z panem Sławomirem Pietrasem, który ponownie zawitał do naszej szkoły, aby opowiedzieć nam o jednej z ciekawych postaci związanych ze sztuką. Spotkanie było zorganizowane przez Radę Rodziców, a prowadzącym był jej przewodniczący – Pan Mikołaj Illukowicz.

Pan Sławomir Pietras jest człowiekiem zakochanym w operze. Już od dziecka miał styczność z teatrem operowym. W czasie studiów założył Towarzystwo Przyjaciół Opery w Poznaniu i został jego dyrektorem. Po ukończeniu studiów prawniczych dostał posadę asystenta dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu. I tak zaczęła się jego przygoda z polską operą. Niewątpliwie jest człowiekiem, który o operze wie wszystko.

Tym razem, z okazji roku Feliksa Nowowiejskiego, nasz Gość opowiedział nam właśnie o tym wybitnym kompozytorze. Usłyszeliśmy wiele ciekawych anegdot i zabawnych historii z życia artysty, których próżno szukać w podręcznikach od historii.

Pan Pietras wspomniał m.in., że Feliks Nowowiejski mieszkał przez długi czas w Poznaniu i przemieszczał się po mieście tramwajem. Niestety, koło jego kamienicy nie było przystanku. Jednakże Nowowiejski cieszył się taką estymą, że motorniczy zatrzymywał tramwaj koło jego domu, otwierał drzwi i wołał: Cześć pieśni, Mistrzu – co było oznaką szacunku i uznania dla kompozytora.

Zostaliśmy zachęceni przez naszego szacownego Gościa do odwiedzenia Skałki Poznańskiej, gdzie w Krypcie Zasłużonych Kościoła św. Wojciecha – oprócz Feliksa Nowowiejskiego – spoczywa wiele innych ważnych osobistości.

Nasz Gość, ze znaną tylko jemu swobodą, żartem i humorem także chętnie odpowiadał na pytania zadane przez publiczność. Dowiedzieliśmy się także, jak potoczył się los potomków Nowowiejskiego, jak również uzyskaliśmy odpowiedź na pytania dotyczące innego geniusza muzyki – Ludwika van Beethovena.

Zaprosiliśmy pana Pietrasa do naszej szkoły na następne spotkanie. Mamy nadzieję, że i tym razem nam nie odmówi.