04 kwiecień

środa, 04 kwietnia 2018 Karolina Majchrzak kl. IIG Aktualności Rady Rodziców

MIMO WSZYSTKO – spotkanie z Panem Mirosławem Chudym

28 marca 2018 r. Szkołę Podstawową nr 2 w Suchym Lesie odwiedził niezwykły gość – Pan Mirosław Chudy – radny gminy i miasta Wrześni, członek Komisji Edukacji w tym mieście oraz były reprezentant Polski w szermierce na wózku.
Mirosław Chudy – człowiek niezwykle optymistyczny, który, mimo poważnej dysfunkcji, żyje tak jak my – nawet można by powiedzieć ciekawiej. Jako uczeń szkoły średniej, jadąc rowerem wpadł pod ciężarówkę, wówczas myślał, że to koniec ze sportem (w technikum udzielał się zarówno w sportach obronnych jak i w lekkoatletyce). Jak każdy z nas miał plany, chciał iść na AWF, na który dostałby się bez problemu, dzięki osiągnięciu klasy mistrzostwa sportowego, chciał żyć normalnie. Wypadek zmienił jego życie na zawsze, ale on nigdy nie chciał pozostać bierny. Po długim leczeniu i rehabilitacji zaczął szukać czegoś, co mogłoby stać się jego pasją. Dowiedział się o klubie szermierczym w Koninie, dostał zgodę na treningi, mimo że jego niepełnosprawność obejmuje również ograniczony ruch w palcach, i już po 3 miesiącach osiągał sukcesy medalowe w tej dziedzinie sportu. Po roku dostał się do kadry narodowej. Gdy zaczął szukać pracy, zyskał dodatkowo sponsora i mógł pojechać na Puchar Świata w Atlancie, gdzie funkcjonował bez żadnej opieki, a dzięki życzliwości ludzi mógł prawie zapomnieć o swoich ograniczeniach zdrowotnych. Po powrocie zaczął się interesować pracą na rzecz społeczności lokalnej i, mimo późnego kandydowania, dostał się do rady.

Nasz gość bardzo zachęcał nas do spełniania marzeń – on robi to codziennie! Nurkowanie, skok ze spadochronu czy lot motolotnią to dla niego nic nowego.

Swoje małe marzenia miało okazje spełnić również kilka osób. Pan Mirosław po krótkim zaprezentowaniu nam strojów, wyjaśnieniu zasad oraz różnicy między floretem, szpadą i szablą pozwolił na 2 pojedynki – między dwójką uczniów i dwoma nauczycielami. Było to oczywiście przez niego profesjonalnie komentowane – dzięki czemu mogliśmy poczuć się, jak na prawdziwych zawodach szermierczych. W pojedynku uczniów starli się: Wojtek Setlak oraz Justyna Eichler, za to w pojedynku nauczycieli zmierzyli się Pan Dyrektor Jarosław Krajewski oraz Pan nauczyciel historii Grzegorz Huszał. Była to bitwa niczym pod Grunwaldem, która niestety nie rozstrzygnęła się, gdyż Panom po prostu brakło tchu. Duch za to pozostał w nich wielki.

Pan Mirek zaciekawił pierwszoklasistów i spowodował lawinę pytań. Przeczytał nam piękna bajkę pt. „Jaś Lisek”, która miała nas zainspirować do rozmowy na temat niepełnosprawności i odpowiedniego zachowania się wobec nich. Na zakończenie spotkania wybrane dzieci mogły założyć strój szermierza i spróbować trudnej sztuki władania bronią białą. Najwięcej zabawy miały dzieci dopingując swoje nauczycielki, które pod okiem instruktora pana Mirosława stoczyły walkę na florety.

Po wspólnym zdjęciu pozostała chwila na refleksję dla młodego człowieka – należy walczyć o swoje marzenia i spełniać je mimo wszystko.