04 listopad

poniedziałek, 04 listopada 2019 Ewa Trydeńska Aktualności samorządu

Akcja ,,Szkoła Pamięta" - zbiórka zniczy na cmentarz w Chojnicy

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało w tym roku szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym udział w akcji „Szkoła pamięta”, której celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.

W ramach akcji Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę zniczy, które zapłonęły 1 listopada na starym cmentarzu w dawnej wsi Chojnicy (dzisiejszy teren poligonu w Biedrusku). Cmentarz założono około 1904 roku, a pochowani są na nim głównie żołnierze biorący udział w I wojnie światowej. Po II Wojnie Światowej cmentarz popadł w zapomnienie, jednak od jakiegoś czasu okoliczni mieszkańcy co roku sprzątają groby przed Dniem Wszystkich Świętych i dbają o to, by nie uległy dalszemu zniszczeniu.

Zebraliśmy ponad 100 zniczy. W zbiórkę zaangażowali się uczniowie wszystkich klas. Klasa 8d na zakup zniczy przeznaczyła część pieniędzy pochodzących z nagród otrzymanych w minionym roku szkolnym od Samorządu Uczniowskiego.

Hubert Ziółkowski i Kinga Niewiadomska z 8d oraz Michał Wieczorek z 8a pojechali na cmentarz w Chojnicy i zapalili wszystkie światełka na znajdujących się tam mogiłach. Wcześniej zatrzymali się w Łagiewnikach przy Pomniku Ofiar Faszyzmu, aby uczcić pamięć poległych mieszkańców Łagiewnik. Mieli też okazję porozmawiać z potomkami ofiar, którzy w kilku słowach opowiedzieli młodzieży, co się w Łagiewnikach wydarzyło 2 września 1939 roku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tej akcji.

Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Ziółkowskich, którzy poświęcili swój czas, by zawieźć zebrane znicze na cmentarz.