25 wrzesień

środa, 25 września 2019 Ewa Trydeńska Aktualności samorządu

Dzień kropki

Już po raz jedenasty w ponad 100 krajach na świecie 15 września obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) - uznawany za święto kreatywności, odkrywania własnych talentów i pokonywania barier.

Dzień Kropki zainspirowany został książką Petera Reynoldsa pt. ,,The Dot'', opowiadającą o małej Vashti, której brakowało wiary we własne możliwości. Dzięki nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, a  wydano ją nawet w alfabecie Braille’a.

Podczas minionego tygodnia uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tego wydarzenia. We wtorek, 17 września, wielu z nich przyszło ubranych w stroje w groszki, grochy i kropki. Na lekcjach wychowawczych obejrzeli filmik przedstawiający historię Vashti, dyskutowali o swoich mocnych stronach, opowiadali o talentach i ich odkrywaniu.  Rozmawiali także o obecnych w języku polskim wyrażeniach, takich jak: „postawić kropkę nad i”, „koniec – kropka!”, „być w kropce”. Niektórzy rozwiązywali łamigłówki  typu „połącz kropki” o różnym stopniu trudności. Czasem, aby otrzymać obrazek, należało połączyć kilkaset ponumerowanych punktów! Na koniec klasy wspólnie ozdobiły drzwi sal lekcyjnych, za punkt wyjścia obierając kropkę. A tak to wszystko wyglądało: