04 maj

piątek, 04 maja 2018 Ewa Trydeńska Aktualności samorządu

Międzynarodowy Dzień Tańca

Międzynarodowy Dzień Tańca od 1982 roku obchodzony jest na świecie 29 kwietnia. To święto ustanowione przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

Wiedząc, że wielu naszych uczniów lubi tańczyć, a spora grupa, trenuje taniec na co dzień, Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować szkolne obchody tego święta.

Najpierw, kilkanaście dni wcześniej, wszystkie klasy losowały styl taneczny, na temat którego miały przygotować plakat i wyeksponować go na drzwiach swojej sali. Powstała w ten sposób interesująca wystawa, z której podczas przerw można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii i cech charakterystycznych m.in. salsy, tanga, fokstrota, hip-hopu czy oberka.

27 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć różne rodzaje tańca nie tylko na zdjęciach, ale podczas pokazów na żywo. Wystąpił przed nami Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie, którego pomysłodawcą i założycielem był przed laty pan dyrektor Jarosław Krajewski. W zespole tym zaprezentowała się uczennica klasy 4f, Joanna Weymann. Było skocznie, głośno i kolorowo!

Kolejny występ wprowadził nas w świat gracji i subtelnych ruchów. Baletnica z klasy 4c, Olivia Ciesielczak, która od kilku lat tańczy w Szkole Tańca i Baletu Fouetté w Poznaniu, pięknym występem zachwyciła publiczność zgromadzoną w szkolnej auli.

Po tańcu ludowym i balecie przyszedł czas na hip-hop. Marysia Kozłowicz i Marysia Hamrol z klasy 7a zatańczyły przed nami wraz z formacją Crazy i mini-formacją Crazy Junior ze Szkoły Ruchu i Tańca Kontrast z Poznania. Pokazały kilka niełatwych układów choreograficznych, także w występach solowych i duetach.

Na koniec, uczennice z klas 2 gimnazjum Joanna Rembicka, Tosia Derda, Wiktoria Przybyła i Patrycja Minta, które taniec uczyniły tematem swojego projektu edukacyjnego, wcieliły się w rolę instruktorek i postanowiły nauczyć pozostałych uczniów swojego autorskiego układu choreograficznego. Udało się to doskonale! I ci młodsi, i ci starsi szybko opanowali kroki do utworu Major Lazer "Light it up".

Parafrazując tekst piosenki Jerzego Stuhra: Tańczyć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie oto chodzi, jak co komu wychodzi. Liczy się dobra zabawa, a tej na pewno nie zabrakło podczas szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca!