02 czerwiec

wtorek, 02 czerwca 2020 Justyna Rudomina, Monika Jabłuszewska Aktualności szkoły

100 na 100- i nie tylko! czyli jak społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie uczciła setną rocznicę urodzin swojego Patrona

Do setnych urodzin naszego Patrona – Jana Pawła II przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu. Już na początku roku pojawiła się ciekawa koncepcja (której na razie nie zdradzamy :) ). Niestety! Nie przewidzieliśmy w ogóle tego, że koronawirus pokrzyżuje nasze plany... Musieliśmy znaleźć inny sposób na uroczyste świętowanie, na świętowanie w dobie nauczania zdalnego.

Postanowiliśmy wykorzystać w tym celu dwa interesujące narzędzia internetowe – padlet (rodzaj wirtualnej tablicy) oraz Genial.ly (platformę, pozwalającą tworzyć interaktywne obrazki i prezentacje).

„100 na 100”
Największym przedsięwzięciem naszej społeczności był projekt, który nazwaliśmy „100 na 100”. Był to nasz prezent dla Patrona, a właściwie nie jeden prezent, ale... ich cała setka! Przez wiele dni społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie wspólnie pracowała nad tym wirtualnym darem, tworząc różnorodne prace. Projekt „100 na 100” został entuzjastycznie przyjęty przez uczniów, nauczycieli i rodziców, i wciąż pojawiały się nowe pomysły!

Nasze prace – prezenty zebraliśmy na wirtualnej tablicy – padlecie. Co można tam znaleźć? Między innymi: filmy, recytacje, przepisy kulinarne, upieczone torty i kremówki, prace plastyczne, muzyczne, interaktywne zadania, krzyżówki, rebusy, komiksy, wiersze, Żywy Różaniec (inicjatywa katechetek) i wiele, wiele innych. Wszystko związane oczywiście z Janem Pawłem II. Efekty są naprawdę imponujące! Warto dodać, że na szczególne uznanie zasługuje klasa IC, która wraz z wychowawczynią – panią Dominiką Rewers (i z ogromnym zaangażowaniem Rodziców!) - przeczytała wspólnie książkę „O Karolku, który zadziwił świat”. Powstał z tej lektury przepiękny film! Zachęcamy do obejrzenia go na naszym padlecie.

Nasz projekt „100 na 100” włączyliśmy oczywiście do ogólnopolskiej akcji „Dar na 100”. Więcej o tej akcji można przeczytać na stronie: https://darna100.pl/.

„Wszystko o patronie”
Kolejnym naszym przedsięwzięciem było zebranie w jednym miejscu materiałów na temat Jana Pawła II. Tu znów z pomocą przyszedł nam padlet. Powstała piękna kolekcja filmów fabularnych, dokumentalnych, animacji, prezentacji, stron internetowych, adresów muzeów. Nasza wirtualna tablica przyda nam się nie raz, choćby przy okazji ważnych dni poświęconych naszemu Patronowi. Chętnie także dzielimy się nią z innymi szkołami i bibliotekami.

Wirtualny apel
Nie mogło w takim dniu zabraknąć uroczystej akademii. Niestety nie było nam dane zebrać się w szkolnej auli i świętować przy dźwiękach hymnu...

Nasz apel przygotowaliśmy na stronie Genial.ly, a przybrał on formę interaktywnej prezentacji. Stworzyliśmy go wspólnie, ponieważ na slajdach pojawiły się materiały, które jako społeczność szkolna razem wypracowaliśmy – filmy, nagrania muzyczne, recytacje. Szczególnie miło nam było, że do obchodów setnych urodzin Patrona włączyły się nasze absolwentki! Wiktoria Jaśniewicz przygotowała filmową recytację wiersza Karola Wojtyły, a Marta Heldt przepięknie zaśpiewała „Barkę” - ukochaną pieśń naszego patrona. Mamy nadzieję, że do śpiewu włączyli się wszyscy przed monitorami komputerów i telefonów.

Wszystkim, którzy się zaangażowali w prace poświęcone obchodom setnych urodzin Jana Pawła II, serdecznie dziękujemy! Dziękujemy za Waszą kreatywność, zaangażowanie i czas. W ten sposób budujecie też więzi i wzmacniacie pamięć - a to coś, na czym naszemu Patronowi bardzo zależało.

----------------------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj!

WIRTUALNY APEL SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ SP 2
view.genial.ly/5ec0d6ac8e243b0d5a333ae0/interactive-image-apel-spolecznosci-szkolnej-sp-2-im-jana-pawla-ii-w-suchym-lesie

------------------------------------------------------------------------------