24 październik

poniedziałek, 24 października 2016 Julia Ziółkowska i Zuzanna Radzicka uczennice kl. 2F Aktualności szkoły

Wschodnia

Dnia 18 października 2016 r. uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie mieli okazję oglądać przedstawienie teatralne pod tytułem Wschodnia, które wystawione było w Centrum Kultury w Suchym Lesie. Aktorami w przeważającej części byli absolwenci naszej szkoły, którzy uczęszczają na zajęcia teatralne do CK.

Sztuka w całości została wykreowana przez młodych aktorów, a teksty były pełną improwizacją. Wschodnia, mimo tego, że okazała się dość skomplikowana w odbiorze, pozostanie na pewno w myślach odbiorców na długo. Jest to opowieść o dziewczynie, która być może się pogubiła, może zabłądziła. Patrzy na świat oczami swoich pragnień i marzeń. To nie jest opowieść fabularna; nie dzieje się w określonym miejscu lub czasie, lecz składa się z osobnych scen, które łączy osoba głównej postaci.

Publiczność różnie zinterpretowała sens sztuki. Każdy zwrócił uwagę na inny szczegół. Akcja toczy się w myślach głównej bohaterki, ale część widowni miała wrażenie, że są to ich własne myśli. W niektórych scenach przedstawione zostały słabości człowieka, np. uzależnienie od narkotyków lub chciwość. Jedna z lepiej zapamiętanych sekwencji to taka, w której aktorka - przedstawiająca sumienie - oblewa się wodą na znak oczyszczenia umysłu i rozpoczęcia nowej drogi życiowej. Udaje jej się także pokonać swój strach przed uczuciami.

Sztuka pozostawiła wiele pytań, nad którymi widzowie powinni się zastanowić: Jak odnaleźć właściwą drogę w życiu? Czy możliwe jest stanięcie twarzą w twarz z własnymi problemami i lękiem? Czy warto jest patrzeć w przeszłość? Co daje nam radość i szczęście?

Młodzi adepci sztuki teatralnej – udowadniając swoją odwagę, pokonując tremę – dokonali jednocześnie niezwykłego – „zmusili” całą widownię do refleksji i zastanowienia się nad własną drogą życiową.
GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY