22 październik

niedziela, 22 października 2017 Małgorzata Bundyra-Warańska Aktualności szkoły

Dzień Edukacji Narodowej

W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej – zwany popularnie Dniem Nauczyciela – przypadł w sobotę, dlatego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie – świętowano aż dwa dni – w piątek 13 października w klasach pierwszych, natomiast w poniedziałek – 16 października w klasach wyższych.

13 października uroczystość miała miejsce w budynku szkoły przy ul. Konwaliowej, gdzie na zajęcia szkolne uczęszczają klasy pierwsze. Dyrektor Jarosław Krajewski właśnie w tym dniu pasował pierwszoklasistów na uczniów.

Najbardziej podniosłe chwile miały miejsce wówczas, gdy symboliczny ołówek, prowadzony ręką Dyrektora Krajewskiego , dotykał ramion najmłodszych i – niczym czarodziejska różdżka – czynił z nich uczniów.

Pierwszoklasiści przygotowali piękną część artystyczną pod okiem swoich Pań Wychowawczyń. Recytacja wierszy, występ taneczny oraz melodyjne piosenki – wzruszyły wszystkich obecnych, a szczególnie przybyłych Rodziców.

Każdy uczeń otrzymał upominek – kuferek z pomocami dydaktycznymi, przydatnymi w trakcie codziennych zajęć. Zakup został dofinansowany przez Radę Rodziców. 

Kolejną część uroczystości obchodzono w poniedziałek przy ul. Poziomkowej.

Kiedy cała społeczność szkolna zebrała się w auli – odśpiewano hymn Polski. Niektórym nauczycielom aż łza wzruszenia zakręciła się w oku, kiedy usłyszeli takie cudowne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego – szczególnie w wykonaniu czwartoklasistów.

Dyrektor szkoły – Pan Jarosław Krajewski – po krótkim powitaniu, przypomniał fakty historyczne z roku 1773, kiedy to na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołano do życia Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą w Polsce i w Europie władzę oświatową. Uświadomił młodzieży wielką wagę tego przedsięwzięcia, którego rocznicę obchodzimy.

Po przemówieniu Dyrektora nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów, którzy znaleźli się od września w nowych szkolnych murach. Wszyscy ślubowali być dobrymi uczniami i obywatelami, a przede wszystkim powtórzyli słowa Patrona szkoły Jana Pawła II:

„ musicie od siebie wymagać, nawet, gdyby inni od was nie wymagali”

Po ślubowaniu nastąpiła krótka część artystyczna. Publiczności szczególnie spodobała się Ula Nadolna z kl. IV c, która pięknie odśpiewała piosenkę o szkole. Na pianinie wyjątkowo zagrał Maks Budych z kl VII a, nie zabrakło także wspaniałej recytacji wierszy.

Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu szkoły.

Tego dnia tradycyjnie powinszowano nauczycielom i pracownikom szkoły, którym życzono radości i zadowolenia. O trudzie, a zarazem wyjątkowości ich pracy przeczytajmy jednak słowa poety:

patrzą na mnie przez mikroskop
a ja na nich przez lunetę
i przesuwam jak pionki
z ławki do ławki
z klasy do klasy
jestem najbardziej krzykliwy
w klasie
najbardziej przerośnięty wśród repetentów
już tyle lat chodzę do szkoły
i nie czynię nowych postępów
krnąbrny megaloman
nikogo w klasie nie chcę słuchać
muszę udawać co ja to nie wiem
choć dobrze „wiem że nic nie wiem”
dlatego inni uczniowie
kończą szkołę
i idą do nowej
a ja za karę
chodzę i chodzę do tej samej
i wciąż od nowa
odkrywam odkrytą Amerykę
i wciąż na nowo
wymyślam
wymyślony proch

„Nauczyciel”, Józef Baran