16 październik

wtorek, 16 października 2018 Małgorzta Bundyra-Warańska, Aleksandra Wojciechowska kl. IIIE Aktualności szkoły

Rzecz o mierzeniu świata…
czyli jak świętowano Dzień Edukacji Narodowej

Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniony przez ucznia dopiero w przyszłości – jakże trafnie słowa Zofii Kucówny podsumowują trudną i często niedocenianą pracę nauczyciela.

Jest jednak taki dzień, kiedy wśród każdej społeczności szkolnej następuje chwila refleksji nad trudem i sensem, i celem pracy pedagogów – to dzień 14 października, czyli święto Edukacji Narodowej.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie świętowaliśmy już w piątek. Kiedy cała społeczność szkolna zebrała się w auli, po uroczystym odśpiewaniu hymnu – głos zabrał Dyrektor Jarosław Krajewski. Przypominał rok 1773, kiedy utworzono Komisję Edukacji Narodowej, która była pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Po przemówieniu Dyrektora – uczniowie, którzy są pierwszy rok w murach naszej szkoły – złożyli uroczyste ślubowanie.

Po oficjalnej części uroczystości odbyła się… gala wręczenia szkolnych Oscarów czyli ZŁOTYCH GĄBEK. Uczniowie już kilka dni wcześniej zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, tym sposobem wyłoniono spośród nauczycieli zwycięzców w kategoriach: LUBI PORZĄDEK , ŻARTUJE NA LEKCJI , NAJBARDZIEJ UŚMIECHNIĘTY NAUCZYCIEL, LUBI ZASKAKIWAĆ CZY NAJBARDZIEJ LUBIANY NAUCZYCIEL. Przyznano także SUPER GĄBKĘ ZA CAŁOKSZTAŁT.
Członkowie koła teatralnego, wcielili się tego dnia w słynne osobistości lub postacie z filmów i bajek, aby uhonorować pedagogów tymi niezwykłymi nagrodami. Tak więc ZŁOTE GĄBKI wręczone zostały między innymi przez: Marylin Monroe, Jamesa Bonda, Smerfy, Larę Croft, Ojca Chrzestnego, Gandalfa, Shreka, Robin Hooda czy ojca Mateusza. Cała gala odbyła się w dwóch odsłonach – dla starszych oraz młodszych uczniów. Wyróżnieni zostali zarówno nauczyciele pracujący z klasami starszymi w budynku przy ulicy Poziomkowej, jak i ci pracujący w klasach I-III przy ul. Konwaliowej.

Uroczystość została bardzo pozytywnie odebrana przez całą społeczność szkolną, a przede wszystkim przez najmłodszych uczniów, którzy pierwszy raz świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Uśmiechy nie schodziły z ust wszystkich uczestników gali, a brawa i okrzyki rozchodziły się po szkole gromkim echem. Najważniejsze jednak było to, że kolejny raz tak wspaniale uczczono Dzień Edukacji Narodowej.

Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły jeszcze raz życzymy tylko tego, co najlepsze!

A słowa wieszcza niech będą wyjaśnieniem dla tych, którzy jeszcze nie uwierzyli w sens:

Na co będą potrzebne – pytało pacholę —
Trójkąty, czworoboki, koła, parabole?
Że potrzebne – rzekł mędrzec – musisz teraz wierzyć;
- Na co potrzebne? - Zgadniesz, gdy zaczniesz świat mierzyć.
A.Mickiewicz