30 maj

środa, 30 maja 2018 Wiktoria Kaszkowiak kl. IIIA, Monika Jabłuszewska, Katarzyna Pietrucha Aktualności szkoły

Obchody Dnia Patrona

W dniu 18 maja 2018 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Patrona jako Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie.

W budynku przy ulicy Konwaliowej Dzień Patrona obchodzony był pierwszy raz i z całą pewnością było to historyczne wydarzenie w życiu najmłodszych uczniów. O godzinie 8:30 zgromadzili się w holu szkoły, by w skupieniu oczekiwać na najważniejszy moment tego dnia, jakim było odsłonięcie popiersia Jana Pawła II przez dyrektora Jarosława Krajewskiego oraz jego uroczyste poświęcenie, którego dokonał ks. Proboszcz Andrzej Niwczyk. Należy dodać, że autorem rzeźby jest artysta z Bydgoszczy, pan Andrzej Delikta, dziadek jednej z uczennic naszej Szkoły, który skierował do społeczności szkolnej piękny list, zachęcający do naśladowania Jana Pawła II i wcielania w życie Jego nauki. W trakcie uroczystego apelu uczniowie obejrzeli prezentację przedstawiającą najważniejsze momenty z życia Patrona, a także zaśpiewali pełną piersią Jego ulubioną „Barkę” oraz pieśń, do której słowa, specjalnie na tę okoliczność, napisał pan Waldemar Mielcarski. Przygotowując się do swojego pierwszego Dnia Patrona, dzieci poznawały Jego postać, dowiadywały się, kto to jest „Patron” i jakie jest jego zadanie, rozmawiały na ten temat w szkole i w domu.

Z kolei w budynku przy ul. Poziomkowej w dniu rocznicy urodzin Jana Pawła II została zorganizowana akademia. Kiedy wszyscy zgromadzili się na auli, rozpoczęło się przedstawienie, którego scenariusz napisała pani Pietrucha. Wśród aktorów można było zauważyć przedstawicieli wszystkich grup wiekowych uczących się w tym budynku. Wstępem do występu było wejście uczniów w różnych strojach, którzy krzyczeli ,,Nie ma lepszego od Jana Pawła II". W trakcie uroczystości - w obecności pocztu sztandarowego - wszyscy obecni na auli odśpiewali hymn Polski. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili ważne wydarzenia oraz ciekawostki z życia Karola Wojtyły – zobaczyliśmy kibiców sportowych, harcerza, ministranta, gazeciarza i samych sportowców.

Podczas występu usłyszeliśmy nagranie z Watykanu, kiedy to 264-tym papieżem został Polak. Ula z klasy IVc wykonała ,,Barkę”, a dziewczyny z klasy VIIa zaśpiewały ,,Lolka” – podczas refrenu wielu uczniów przyłączyło się do wspólnego śpiewania. Po hymnie szkoły odtworzone zostały słowa wypowiedziane przez Papieża podczas wizyty w Polsce, które były skierowane do młodzieży. Na zakończenie, aby wszyscy mogli przemyśleć to, co zobaczyli i usłyszeli, uczennica kl. IIIf zagrała na pianinie. Uroczystości towarzyszyła wystawa przedstawiająca różne portrety Papieża. Tradycyjnie w tym dniu odbyła się także warta honorowa, którą pełnili uczniowie starszych klas przy dokumencie, jaki kiedyś przysłał do Gimnazjum w Suchym Lesie Jan Paweł II, a którego powiększoną kopię uczniowie codziennie mijają, wchodząc do szkoły przy ul. Poziomkowej.

Na pewno nie jednemu uczniowi ten dzień upamiętnienia Jana Pawła II przyniósł wiele wrażeń. Serdeczne dziękujemy osobom, które przyczyniły się do zorganizowania Dnia Patrona w obu budynkach.