15 marzec

czwartek, 15 marca 2018 Bożena Kasprowicz Aktualności szkoły

Konkurs matematyczny "KANGUR"

15 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny „KANGUR”

Ten międzynarodowy konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rozgrywany jest w pięciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

  • Maluch - klasy 3 i 4 szkół podstawowych,
  • Beniamin klasy - 5 i 6 szkół podstawowych,
  • Kadet - klasy I i II gimnazjów,
  • Junior - klasy III gimnazjów, I liceów i techników oraz I, II, III zasadniczych szkół zawodowych,
  • Student - klasy II i III liceów i techników oraz klasy IV techników.

Konkurs wywodzi się z Australii (stąd nazwa KANGUR), gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.

W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii, zyskał od razu dużą popularność. W Polsce konkurs odbył się po raz pierwszy w 1992 roku. Uczestniczyło w nim wówczas 4500 uczniów. Natomiast w ubiegłym roku było ich aż 379 471.

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W 2017 roku udział w konkursie wzięło ponad 6 milionów uczniów.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów, podnoszą jego atrakcyjność. Celem konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów oraz udział w intelektualnej zabawie.

W naszej szkole w konkursie wzięło udział 75 uczestników w następujących kategoriach:

  • MALUCH – 38 uczniów,
  • KADET – 29 uczniów,
  • JUNIOR – 8 uczniów.

Tak licznej grupy miłośników „Kangura” nie mieliśmy od dawna.

Wyniki konkursu, po sprawdzeniu przez pozaszkolną komisję, zostaną ogłoszone w maju. Mamy nadzieję, że będzie dużo nagrodzonych. A warto dodać, że każdy uczestnik już w dniu konkursu otrzymał upominek – zabawkę logiczną z drutu.