05 maj

wtorek, 05 maja 2015 Zofia Kolwicz kl. IIe Aktualności szkoły

Wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu


Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II Suchym Lesie podczas uroczystości związanej ze Świętem Konstytucji 3 Maja mieli okazję uczestniczenia w wyjątkowej lekcji patriotyzmu.
Zaczęło się tradycyjnie od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Po krótkim przemówieniu Pana Dyrektora Jarosława Krajewskiego na temat Konstytucji 3 Maja przyszła pora na bardzo ciekawą i bogatą część artystyczną, w której to uczniowie nie po raz pierwszy mogli wykazać się swoimi niezwykłymi talentami aktorskimi, recytatorskimi, wokalnymi, a nawet tanecznymi. Różnorodne występy były pomysłowo wplecione w przedstawienie, w którym grupka uczniów dyskutowała o tym, jak zrobić projekt o dotyczący właśnie Święta Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie mieli różne pomysły, w jaki sposób zaprezentować miłość do ojczyzny i jednocześnie przedstawić podstawowe informacje dotyczące uchwalenia naszej Konstytucji, które naprawdę warto i trzeba znać będąc Polakiem. Sposobów na ukazanie patriotyzmu było naprawdę wiele. Tak więc usłyszeliśmy piękne recytacje wierszy o tematyce patriotycznej, m. in. Święta miłości kochanej ojczyzny Ignacego Krasickiego oraz Gawęda o miłości ziemi ojczystej Wisławy Szymborskiej. Mieliśmy także okazję zobaczyć taniec, który miał przedstawić miłości do ojczyzny. Uczennice w chórze z goździkami w ręku odśpiewały pięknie patriotyczne piosenki. Poza tym zapoznaliśmy się z Matejkowskim wyobrażeniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja ukazanym na słynnym obrazie malarza, obejrzeliśmy film dotyczący patriotyzmu i prześlicznie wykonaną gazetkę. Uroczystość zakończyła się „sprawdzianem” wiedzy na temat uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszystkie odpowiedzi, których udzielała publiczność – były poprawne.

Uroczystość była wyjątkowa – nie zabrakło miłych artystycznych doznań, a jednocześnie mogliśmy się sporo dowiedzieć o historii naszego kraju. Kto jeszcze by tego nie wiedział, to teraz wie, że także dziś, w XXI wieku, można być patriotą i okazywać to na wiele sposobów.