01 wrzesień

wtorek, 01 września 2015 Aleksandra Hamrol Aktualności szkoły

Obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej


Jan Paweł II powiedział kiedyś:

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”

– dlatego 1 września 2015 roku podczas uroczystości upamiętniającej wybuch II wojny światowej pod pomnikiem ofiar faszyzmu w Łagiewnikach – nie zabrakło ludzi, którzy oddali hołd poległym w imię wolności. Wśród wszystkich przybyłych znaleźli się także uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie, którzy wystawili sztandar szkoły oraz sztandar kombatantów. Wraz z uczniami na obchody przybył również dyrektor Gimnazjum – Jarosław Krajewski oraz inni nauczyciele szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się teatralną rekonstrukcją wojennej działalności Ochotniczych Straży Pożarnych. W scenkach udział brali zarówno profesjonalni aktorzy z Poznania, jak i amatorzy z naszej gminy. Mimo takiego zróżnicowania występ wypadł bardzo dobrze i ukazał rzeczywistość z tamtych czasów. Nazwiska tych członków OSP, którzy polegli z rąk wrogów zostały przypomniane w apelu pamięci...
W czasie obchodów zgromadzeni modlili się także podczas mszy św., po której wygłoszono wiele różnych, bardzo ciekawych, a często wzruszających przemówień.
Do Łagiewnik przybyli również żołnierze z Batalionu Zabezpieczenia Szkolenia Centrum Wojsk Lądowych w Poznaniu, a akcentem artystycznym był występ Orkiestry Dętej z Chludowa. Pod koniec uroczystości pod pomnikiem złożone zostały kwiaty, które utworzyły biało-czerwony dywan.
Uczestnictwo w uroczystościach Łagiewnickich to wyraz patriotyzmu oraz szacunku dla poległych w II wojnie światowej, ale również możliwość wzięcia udziału w niezwykłej lekcji historii. Powinniśmy bowiem pamiętać, że historia ta dotyczy wszystkich Polaków i każdy z nas jest z nią związany.