10 grudzień

wtorek, 10 grudnia 2019 Justyna Antkowiak, Swietłana Brudz Aktualności szkoły

Od włóczki do jedwabiu

Nasze ostanie międzypokoleniowe warsztaty plastyczne z cyklu ,, Dobra Atmosfera" odbyły się w przedświątecznej aurze. Szyliśmy ręcznie i maszynowo  mikołajkowe skarpety z filcu. Efekt był zdumiewający.

Oprócz tego zauważyliśmy, że tekstylia to kolejny problem ekologiczny. Rocznie wyrzucamy tony ubrań. Wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak nad tym zapanować.  Popularne staje się kupowanie ubrań dobrych marek z drugiej ręki, przerabianie ich, wymiana. Warto zastanowić się, czy koniecznie musimy kupować na wyprzedażach kiepskiej jakości sterty ubrań, które po kilku praniach nadają się do wyrzucenia. Przyglądajmy się metkom - jeśli mamy na nich wypisany poliester i akryl, oznacza to sztuczne włókno, które rozkłada się ponad 50 lat, a podczas prania  mikrowłókna dostają się do ścieków, oczyszczalni i do wody, ponieważ nie są biodegradowalne.

Zajęcia warsztatowe zrealizowano przez Stowarzyszenie Krzewienia Pedagogicznej i Duchowej Myśli św. Urszuli - SMUL we współpracy ze SP nr 2 w Suchym Lesie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.