24 marzec

wtorek, 24 marca 2020 Anna Małłek Aktualności szkoły

Pierwsze spotkanie w ramach projektu ,,A SCHOOL OF DEMOCRACY – WE KNOW OUR RIGHTS AND DUTIES"

Od września 2019 r. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie uczestniczy – jako szkoła koordynująca – w projekcie programu Erasmus+. Wprawdzie pierwsze spotkanie było zaplanowane na koniec roku 2019, jednak ze względów formalnych zostało przesunięte na połowę lutego 2020 r. Czas poprzedzający tygodniowy program zajęć w partnerskiej szkole w miasteczku Požega w Chorwacji tamtejsi uczniowie poświęcili na przygotowania do przyjęcia międzynarodowej grupy, natomiast goście zajęci byli głównie prezentacjami ukazującymi ich szkoły i miejscowości.

16 lutego rano grupa ośmiu uczniów wraz z dwoma nauczycielkami języka angielskiego – Anną Małłek i Ewą Trydeńską – wyruszyła z poznańskiego lotniska i z przesiadką w Warszawie doleciała po południu do Zagrzebia. Do stolicy Chorwacji dotarliśmy na tyle wcześnie, że wieczorem mieliśmy jeszcze sporo czasu, aby obejrzeć ciekawe miejsca i poznać najbliższą okolicę -  tym bardziej, że nocleg mieliśmy w samym centrum.

Następnego dnia spotkaliśmy się z grupami ze szkół partnerskich z Portugalii i z Włoch, a także z liczną grupą chorwacką, która dotarła z Požegi autokarem. Wspólnie udaliśmy się do Parlamentu Chorwacji, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła uczestnikom spotkania historię chorwackiej demokracji i oprowadziła po najważniejszych częściach budynku. Po wspólnym lunchu uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość obejrzenia innych ważnych miejsc w stolicy Chorwacji, zwłaszcza że pogoda była słoneczna i wiosenna. Mieliśmy szczęście, bo następnego dnia w Zagrzebiu padało, o czym przekonaliśmy się, oglądając w telewizji uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Chorwacji Zorana Milanoviča.

Pierwszy dzień w chorwackiej szkole był dość pracowity – najpierw uroczyste powitanie, później spotkanie z burmistrzem Požegi, a po południu pokaz przygotowanych wcześniej prezentacji partnerskich szkół i miejscowości. Kolejne dni to przede wszystkim praca w międzynarodowych zespołach, a jej efektem były: logo projektu, strona internetowa, nowe słownictwo i arkusze ewaluacyjne. Szkoła chorwacka zadbała o niezwykle ciepłą atmosferę, dekorując budynek flagami państw, reprezentowanych przez szkoły uczestniczące w projekcie. Ponadto jej uczniowie przygotowali ciekawy program poetycko – muzyczny specjalnie dla gości. Również uroczystość zakończenia spotkania miała wyjątkową oprawę. Niestety wkrótce po powrocie dowiedzieliśmy się o trudnej sytuacji we Włoszech, co spowodowało przesunięcie spotkania w Suchym Lesie z maja na wrzesień 2020 r.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat Europass, w którym zapisane będą wszystkie ważne umiejętności zdobyte lub doskonalone w czasie spotkania w Chorwacji. Wręczenie certyfikatów nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.