16 grudzień

sobota, 16 grudnia 2017 Wychowawczynie klas 1 Aktualności szkoły

Rocznica urodzin Astrid Lindgren

Postaci Pani Astrid Lindgren chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Sławna pisarka urodziła się 14 listopada 1907 r., zatem w tym roku obchodziliśmy okrągłą, 110 rocznicę jej urodzin.

Chcieliśmy uczcić w naszej szkole pamięć o tej niezwykłej autorce, która napisała prawie 100 ponadczasowych  książek dla dzieci, przetłumaczonych na blisko 76 języków. Uczniowie klas pierwszych z wypiekami na twarzach słuchali opowieści o przygodach pomysłowego Emila, o zwariowanych przygodach krnąbrnej Pippi, czy zabawach małych przyjaciół z Bullerbyn. Cieszymy się, że mimo upływu lat historie opowiedziane przez sławną Szwedkę są w stanie rozbawić i zaciekawić najmłodszych czytelników.

Oprócz słuchania szwedzkich opowieści, pierwszoklasiści oglądali filmowe adaptacje książek, poznali ciekawostki z życia autorki, malowali jej portrety, mogli również zrobić sobie zdjęcie na fotościance z postaciami z książki „Pippi Pończoszanka”.

Podsumowaniem projektu była piątkowa zabawa polegająca na przebraniu się za jedną z ulubionych postaci literackich. Wśród bohaterów książek Astrid Lindgren królowała Pippi, za którą przebrało się większość dziewczynek, w tym także wychowawczynie klasy IB i IC. Chłopcom zapadły w pamięci przygody Emila. Jego wesołe dowcipy i perypetie bawiły do tego stopnia, że jeden uczeń przyszedł do szkoły z garnkiem na głowie, widocznie tak jak Emil uwielbia rosół… 

„Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie je czytać.”

Astrid Lindgren z książki "Dzieci z Bullerbyn"