02 styczeń

wtorek, 02 stycznia 2018 Justyna Szkudlarska Aktualności szkoły

Spotkanie z górnikiem

Dnia 7 grudnia 2017 r. klasę 1a w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Konwaliowej odwiedził niecodzienny gość - górnik z Zakładów Górniczych KGHM „Lubin” z prelekcją dotyczącą górnictwa. Wizyta ta była nawiązaniem do obchodzonej niedawno „barbórki”. Górnik zaprezentował swój strój i opowiedział dzieciom o wszystkich detalach galowego munduru. Składa się on z białej koszuli, czarnego munduru z licznymi odznaczeniami i 29 guzikami. Uczniowie z klasy 1a sami mogli policzyć guziki i dowiedzieli się dlaczego jest ich akurat tyle. Nieodzownym elementem górniczego stroju okazało się czako – górnicza czapka z pióropuszem.

Górnik z wielkim entuzjazmem opowiadał o swojej 36-letniej pracy w kopalni, o jej zagrożeniach ale też sukcesach. Pokazał dzieciom wydobywane przez górników różnego rodzaju minerały i kamienie. Uczniowie mogli je wszystkie zobaczyć, dotknąć i powąchać. Duże zdziwienie wywołał wśród dzieci wygląd soli kuchennej. Kamień w niczym nie przypominał soli, której używamy w kuchni.

Na koniec spotkania oczywiście nie zabrakło wielu pytań ze strony uczniów, na które chętnie odpowiadał nasz gość. Każdy uczeń otrzymał od górnika drobny prezent – miedzianą monetę z górniczym pozdrowieniem „Szczęść Boże”.

Takie spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Serdecznie dziękujemy!