04 grudzień

wtorek, 04 grudnia 2018 Karolina Majchrzak kl. IIIG, Maja Białowąs kl. IIID, Magdalena Gała kl. IIID Aktualności szkoły

Nie ma w historii odwiecznych przyjaciół i odwiecznych wrogów (Polska wobec zaborów)

W środę 28 grudnia 2018 roku wybrane klasy trzecie gimnazjalne zostały zaproszone na spotkanie z Panem Markiem Rezlerem. Organizatorami wykładu były Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie we współpracy z Biblioteką Publiczną w Swarzędzu. Wykład był zorganizowany z dwóch okazji - niedawnej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz - nadchodzącej, także setnej rocznicy - Powstania Wielkopolskiego.

Pan Rezler zaprezentował nam między innymi książki, których jest autorem, takie jak „Poznań miasto niepoznane", „Kalendarium poznańskie", "Wielkopolanie pod bronią", "Polska niepodległość" czy "Dawni Wielkopolanie".

Opowiedział nam historię Polski od czasów zaborów, aż do odzyskania niepodległości. Zrobił to w wyjątkowy sposób. Skupił się na tym, aby poszerzyć naszą wiedzę o fakty, o których nie mówi się w telewizji czy na zwykłych lekcjach historii. Niektórzy mogli się z nim nie zgadzać, ale nie można zaprzeczyć, że wywołał on w nas odwagę do wyrażania własnego zdania, mimo że może być ono kontrowersyjne i niekonwencjonalne. Dopóki wyrażamy je z szacunkiem do drugiej osoby, która może się z nami nie zgadzać, dopóty mamy pełne prawo wypowiadania się. 

Wykład był dla nas niezwykle inspirujący i zachęcił do dalszego odkrywania tajemnic historii, być może śledząc program historyczny, którego gospodarzem jest właśnie nasz wykładowca.