20 czerwiec

wtorek, 20 czerwca 2017 Andrzej Karpiński kl. 3D, Justyna Rudomina Aktualności szkoły

Spotkanie z Panem Janem Górskim

W dniu 19 czerwca 2017 r. klasy 3d i 2d naszego Gimnazjum uczestniczyły w spotkaniu z panem pułkownikiem Janem Górskim, prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wielkopolska. Mimo dość podeszłego wieku nasz gość bez problemu opowiadał nam o wydarzeniach sprzed ponad pół wieku, których sam był świadkiem.

Pan Górski rozpoczął swój wykład od małej lekcji historii, dzięki której uczniowie lepiej poznali tło wydarzeń II Wojny Światowej i czasów komunizmu. Dużo miejsca w swojej prelekcji nasz gość poświęcił historii formowania się Armii Krajowej. Następnie przeszedł do opisywania swoich własnych przeżyć związanych z walką zbrojną i dywersją. Opowiedział, jak cudem udało mu się dwa razy uniknąć śmierci, mimo że władze okupanta już wydały na niego wyrok. Po zakończeniu wojny nadal był ścigany za to, że należał do Armii Krajowej, którą komuniści uważali za współpracującą z hitlerowcami. Na szczęście przeżył ciężkie czasy i już w wolnej Polsce aktywnie udziela się w Związku, który sam tworzył.

Spotkanie było bardzo udane. Pan Pułkownik jest bezapelacyjnie czynnym świadkiem historii, więc jeszcze raz chcielibyśmy mu bardzo podziękować za to, że podzielił się nią z nami.