03 maj

piątek, 03 maja 2019 Justyna Szkudlarska Aktualności szkoły

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy

W ramach współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz realizacji projektu edukacyjnego Mały Medyk, uczniowie z klasy 2a mieli niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy. Do szkoły przyjechali ratownicy medyczni, którzy na co dzień pracują w pogotowiu ratunkowym udzielając pierwszej pomocy. Ich doświadczenie, wiedza i zaangażowanie były bezcenne podczas szkolenia.

Uczniowie nauczyli się jak prawidłowo należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz jak wykonać resuscytację. Dzięki odpowiedniej ilości sprzętu medycznego, każdy uczeń mógł samodzielnie wykonać resuscytację, zarówno u osoby dorosłej jak i noworodka. Uczniowie pracowali w grupach, ale także indywidualnie na osobnym sprzęcie przy boku jednego ratownika medycznego. Tak zindywidualizowana praca dała możliwość uczniom na zminimalizowanie popełnienia błędu.

Pod koniec szkolenia chętni uczniowie mieli możliwość „nabycia” prawdziwej rany (przygotowanej z odpowiednich materiałów i naklejonej na cześć ciała), a następnie udania się do „doktora”-kolegi w celu jej opatrzenia. „Doktorzy” mieli pełne ręce roboty: trzeba było opatrzyć skaleczenia, złamane nogi i ręce, a nawet urazy głowy. Wszystko jednak pod czujnym okiem ratowników medycznych.

Podczas warsztatów, ratownicy medyczni chętnie odpowiadali na wszystkie pytania dzieci i wyjaśniali wszelkie wątpliwości. Rozmawiali z uczniami także o ich własnym bezpieczeństwie i tym jak je chronić.

Bardzo dziękujemy za tak cenne spotkanie.