24 marzec

sobota, 24 marca 2018 Maria Krasnosielska Aktualności szkoły

Wielkopostne rekolekcje szkolne

W dniach 19-21 marca 2018 r. odbyły się rekolekcje szkolne. Do klas siódmych, drugich i trzecich gimnazjalnych zaproszeni zostali:

  • pierwszego dnia: studentka należąca do Akademickiego Koła Misjologicznego i kleryk ze Zgromadzenia Księży Werbistów;
  • drugiego dnia: pan Lech Dyblik, aktor;
  • trzeciego dnia: ks. Jakub Bartczak, rapujący kapłan.

Przewodnikiem duchowym był ks. Tomasz Kulka, proboszcz z Moraska. Nad całością czuwał ks. kanonik Andrzej Niwczyk, proboszcz sucholeskiej Parafii.

Podczas rekolekcji, oprócz spotkań z zaproszonymi gośćmi, misjami, rosyjskimi balladami i rapem na chwałę Boga, uczniowie mogli skorzystać z Sakramentu Pojednania, uczestniczyć w Adoracji Najświętszego Sakramentu i Drodze Krzyżowej, wysłuchać krótkich konferencji oraz przypomnieć sobie znaczenie gestów i postaw podczas liturgii.

Rekolekcje zakończyły się uroczystą Mszą świętą z udziałem młodzieży: czytanie, modlitwa wiernych, dary, podziękowanie, ministranci.

W dniach 19-21.03. odbyły się również rekolekcje szkolne młodszych klas.

Klasy pierwsze rozpoczęły spotkaniem w kościele, gdzie specjalnie dla nich przygotowaną naukę wygłosił ks. Tomasz Kulka. Kolejnym punktem było spotkanie z panią Małgorzatą Swędrowską, która zachęcając dzieci do czytania książek, opowiadał im o wartościach, jakie można w nich odnaleźć. W świat wartości przeniosło je również przedstawienie Teatru Droga „Dlaczego na świecie są pustynie i kamienie”. Dzieci fantastycznie odczytały zawarte w spektaklu przesłanie i aktywnie zaangażowały się w prace plastyczne przygotowane przez aktorów. Wraz ze swoimi Paniami dzieci pracowały również nad rysunkami do konkursu misyjnego. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Nie jest trudno być dobrym – wystarczy tylko chcieć” i nawiązuje do sylwetki O. Mariana Żelazka, pochodzącego z Wielkopolski misjonarza werbisty, który przez ponad 50 lat pracował w Indiach wśród trędowatych. Przy okazji wyjaśniali sobie pojęcie misji i misjonarza.

Uczniowie klas IV również brali udział w spektaklu Teatru Droga i - tak jak ich starsi koledzy - spotkali się z kl. Wojciechem, który opowiadał im o misjach oraz rapowali z ks. Jakubem Bartczakiem. W kościele modlili się na Drodze Krzyżowej, którą sami przygotowali i prowadzili. Mieli także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz uczestniczenia we mszy świętej, której oprawę przygotowali. Dzieci wykonały również prace na konkurs „Znaki wiary”.

Dla wszystkich uczestników był to czas bezpośredniego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Szczególnym hartem ducha musieli wykazać się pierwszoklasiści wraz ze swoimi wychowawczyniami, jako że każdego dnia pieszo pokonywali trasę między szkołą na Konwaliowej, kościołem i szkołą na Poziomkowej.

Brawa dla nich!