05 listopad

poniedziałek, 05 listopada 2018 Justyna Szkudlarska Aktualności szkoły

Współpraca z Uniwersytetem Medycznym

W obecnym roku szkolnym klasa 2a realizuje, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, projekt edukacyjny „Mały Medyk”. Projekt będzie realizowany od października do czerwca, a uczniowie będą brali udział w warsztatach i wykładach w każdym miesiącu.

Zajęcia odbywają się w ramach „Polskiej Akademii Dzieci” i są projektem innowacyjnym na międzynarodowym rynku edukacyjnym. Opierają się na promowaniu autonomii i kreatywności najmłodszych uczniów. Ich celem jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci. Uczestnictwo w projekcie umożliwia dzieciom kontakt z najnowszymi osiągnięciami nauki i naukowcami, oraz rozwijanie własnych pasji naukowych. Daje także szansę dzielenia się nimi ze swoimi rówieśnikami w wyjątkowych warunkach. Dzięki temu nauka staje się dla dzieci niesamowitą przygodą i osobistym przeżyciem.

Jednym z głównych celów projektu jest podniesienie kompetencji w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie z klasy 2a zostaną przeszkoleni przez wykwalifikowaną kadrę uniwersytecką w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo uczniowie będą mieli za zadanie wykonać i przeprowadzić projekt badawczy i zaprezentować go przed komisją.

31 października 2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie inauguracyjne w ramach realizacji projektu. Uczniowie klasy 2a wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego i zostali przyjęci w poczet „studentów”. Otrzymali indeksy oraz wysłuchali pierwszych wykładów.

Prelekcję rozpoczęły niewiele starsze koleżanki z klasy 5 z bardzo interesującym dla uczniów tematem „Magiczna medycyna w Harrym Poterze. Eliksiry bardzo podobne do naszych współczesnych lekarstw.” Następnie uczniowie mieli okazję posłuchać, zobaczyć i dowiedzieć się jak wygląda życie na Madagaskarze, dzięki relacji misjonarza z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

Niezliczona ilość pytań ze strony słuchaczy po obu wykładach jest dowodem na duże zaangażowanie i niepohamowaną chęć pogłębiania i poszerzania wiedzy.

Kolejne spotkanie na Uniwersytecie Medycznym już 19 listopada.