29 marzec

czwartek, 29 marca 2018 Elżbieta Michalska Aktualności szkoły

Dzień liczby Pi

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się najczęściej stosowanym przybliżeniem liczby Pi. Wiele szkół na świecie obchodzi wtedy święto matematyki. Nasza szkoła w uroczysty sposób włączyła się do obchodów tego Światowego Dnia Matematyki. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin wielkiego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego oraz Alberta Einsteina.

Przygotowania do obchodów tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się już na początku marca. Uczniowie mieli wiele możliwości zaprezentowania swoich zdolności i umiejętności w szeroko pojętej dziedzinie matematyki. Nauczyciele zaproponowali m.in. udział w kilku konkursach:

  1. „Konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi”. Wiadomo, że liczba Pi jest nieskończona, czyli ma rozwinięcie dziesiętne nieskończone i nieokresowe. Zainteresowani uczniowie zastosowali skuteczne sposoby na zapamiętanie aż kilkudziesięciu cyfr.
  2. „Konkurs Szybkiego Liczenia” dla klas czwartych. Zwycięzcy w tym konkursie musieli wykazać się nie tylko umiejętnością szybkiego pamięciowego i pisemnego liczenia, ale również znajomością praw arytmetyki, spostrzegawczością i zdolnościami kojarzenia.
  3. „Konkurs Szybkiego Liczenia” dla klas siódmych i gimnazjalnych.
  4. Konkurs „Łamigłówki Matematyczne” przeznaczony był dla uczniów dociekliwych i lubiących rozwiązywać różnorodne problemy logiczne, arytmetyczne, algebraiczne i geometryczne.
  5. Konkurs na najszybsze ułożenie Kostki Rubika. Zwycięzcy w tym konkursie wykazali się umiejętnością sprawnego myślenia oraz łączenia ze sobą pewnych faktów.

W ten szczególny dzień matematyki w naszej auli zawisły cyfry rozwinięcia liczby Pi oraz plakaty z nią związane. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy recytacją wiersza Wisławy Szymborskiej pt: „Liczba PI". Finałem naszej zabawy był konkurs na najszybsze ułożenie Kostki Rubika. Zwycięzca uzyskał czas 41 sekund.

Nauczyciele matematyki wręczyli zwycięzcom konkursów nagrody niespodzianki.

Do grona nagrodzonych należą:

  • Wiktoria Jaśniewicz – kl. 2D (konkurs o liczbie pi);
  • Szymon Niewiadomski – kl. 2D (konkurs szybkiego liczenia dla klas siódmych i gimnazjalnych);
  • Olgierd Żmijewski – kl. 4E (konkurs szybkiego liczenia dla klas czwartych);
  • Jagoda Matczak – kl. 3E (łamigłówki matematyczne),
  • Iwo Stamm – kl. 3C (konkurs na najszybsze ułożenie Kostki Rubika).

Tego dnia na pewno każdy uczeń znalazł dla siebie coś interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto Matematyki niewątpliwie ma walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!