20 marzec

poniedziałek, 20 marca 2017 Bożena Kasprowicz, Małgorzata Bundyra Warańska Aktualności szkoły

Dzień Liczby Pi

14 marca 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby Pi i jednocześnie Święto Matematyki. Datę święta popularnego na całym świecie ustalono na podstawie najczęściej używanego przybliżenia tej liczby niewymiernej, które wynosi 3,14 (3. miesiąc i 14. dzień). Jako ciekawostkę można dodać, że tego dnia w roku 1879 urodził się Albert Einstein, wybitna postać świata nauki.

Przygotowania do obchodów zaczęły się już na początku marca. Uczniowie mieli wiele możliwości zaprezentowania swoich zdolności i umiejętności w szeroko pojętej dziedzinie matematyki. Nauczyciele zaproponowali m.in. udział w kilku konkursach:

  1. Konkurs na zapamiętanie jak największej ilości cyfr po przecinku w liczbie pi. Wiadomo, że liczba pi jest nieskończona, czyli ma rozwinięcie dziesiętne nieskończone i nieokresowe. Zainteresowani uczniowie zastosowali skuteczne sposoby na zapamiętanie aż kilkudziesięciu cyfr.
  2. Konkurs Szybkiego Liczenia”. Zwycięzcy w tym konkursie musieli wykazać się nie tylko umiejętnością szybkiego pamięciowego i pisemnego liczenia, ale również znajomością praw arytmetyki, spostrzegawczością i zdolnościami kojarzenia.
  3. Konkurs „Łamigłówki Matematyczne” przeznaczony był dla uczniów dociekliwych i lubiących rozwiązywać różnorodne problemy logiczne, arytmetyczne, algebraiczne i geometryczne.
  4. Konkurs „Krzyżówka Matematyczna – Gigant” to było zajęcie dla osób wytrwałych i zainteresowanych rozmaitymi pojęciami matematycznymi, a przy tym lubiących samodzielnie poszerzać wiedzę.

Po kilkunastu dniach przygotowań w szkolnej auli królowała matematyka i liczba pi. Ekspozycja o historii liczby pi wraz ze słynnym wierszem Wisławy Szymborskiej zaczynającym się od słów „Podziwu godna Liczba Pi”, wystawa plakatów przedstawiających wybitnych matematyków z dawnych i współczesnych czasów oraz liczne prace wykonane przez uczniów techniką kirigami (odmiana origami z nacięciami papieru), zachęcały do bliższego zapoznania się z ich formą i treścią.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły zebrali się na uroczystości podsumowującej wcześniejsze dokonania. Przedstawione zostały utwory fortepianowe i wokalne z wykorzystaniem liczby pi. Można było się przekonać, że liczba pi zawiera w sobie piękną harmonię, wystarczy tylko każdej kolejnej cyfrze po przecinku przyporządkować odpowiedni dźwięk. Szczególny aplauz wzbudził wśród zgromadzonych Jakub Barłożek z klasy 3D, który wykonał w stylu rap własną piosenkę o liczbie pi.

Nauczyciele matematyki i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wręczyli zwycięzcom konkursów nagrody niespodzianki.

Do grona nagrodzonych należą:

  • Wiktoria Jaśniewicz – kl. 1D i Adrianna Mikołajczak – kl. 1E (konkurs o liczbie pi);
  • Stanisław Opielewicz – kl. 1C i Zuzanna Radzicka – kl. 2F (konkurs szybkiego liczenia);
  • Kacper Paruch – kl. 1C (łamigłówki matematyczne).

Nagrodzonych zostało jeszcze wielu innych uczniów naszej szkoły. Za wykonane prace, udział w organizowaniu i przebiegu tej matematycznej imprezy zaangażowani gimnazjaliści otrzymali pochwały i wysokie oceny z matematyki.
Wszyscy wiemy, że matematyka to królowa nauk i należy oddawać jej cześć, a dzień 14 marca jest do tego szczególną okazją.